1401/07/19١٥:٠٦

بحران سالمندی؛ نیاز به خدمات مراقبت پرستاری را افزایش می‌دهد

بحران سالمندی؛ نیاز به خدمات مراقبت پرستاری را افزایش می‌دهد

سوپروایزر کنترل عفونت بیمارستان گلستان اهواز گفت: با توجه به اینکه جامعه ما در حال حرکت به سالمندی است. بحث مراقبت از سالمندان در آینده باید جدی گرفته شود و در این راستا مراکز هوم کر با توجه به داشتن پرستاران متخصص می‌تواند کمک بزرگی را در زمینه مراقبت و ارائه خدمات به سالمندان داشته باشند.

سپیده سبزی در گفت و گو با خبرنگار سازمان نظام پرستاری افزود: با توجه به اینکه جامعه کنونی ما در حال حرکت به سمت سالمندی است در این راستا نیاز است نقش مراکز هوم کر و مراقبت‌های این مراکز برای بهتر مدیرت کردن بحران سالمندی و مراقبت از آن جدی گرفته شود.
سوپروایزر کنترل عفونت بیمارستان گلستان اهواز گفت: با بالا رفتن سن و رسیدن به پیری و ضعف های ناشی از آن ، بستر بروز بسیاری از بیماری های جسمی و روحی برای سالمندان مهیا می گردد. در این زمینه برای اینکه سالمندان در یک محیط امن و با آرامش تحت مراقبت قرار بگیرند که هم استقلالشان حفظ شود و هم در آرامش باشند نقش مراکز هومکر برای مراقبت از سالمندان را باید جدی بگیرم، زیرا مراکز هومکر دارای پرستاران متخصص در این زمینه هستند و می تواند از سالمند در خانه خودش و با داشتن آرامش خیال سالمند از آن ها مراقبت کنند.
وی ادامه داد: مراقبت از سالمندان در خانه نه تنها باعث استقلال سالمندان می شود؛ بلکه سالمند می تواند در خانه خودش و با داشتن یک محیط امن و دارای آرامش تحت مراقبت باشد.


سبزی افزود: از جمله بیماری های شایع در سالمندان است و خطر شکستگی ستون فقرات ، زخم بستر، آلزایمر، پارکینسون، کاهش قدرت بدنی و عمل عضلات ، سو تغذیه و... که سالمندان با توجه به نیاز شان نیاز به خدمات و مراقبت 8، 12 و 24 ساعته دارند. در برخی از موارد خانواده به دلیل شاغل بودن و داشتند مشکلات دیگر نمی تواند به خوبی از سالمند خود مراقبت کنند.
سوپروایزر کنترل عفونت بیمارستان گلستان اهواز ادامه داد: از آن جهت که سالمندان تا آخر عمرشان نمی‌توانند به بیمارستان بروند و در محیط آلوده مراکز درمانی تحت مراقبت باشند، مراکز هومکر در این خصوص بهترین گزینه برای ارائه خدمات مراقبتی، تغذیه ای‌، بهداشتی و... برای سالمندان می‌باشند.


وی درباره خدمات موسسه‌های غیر مجاز برای سالمندان گفت: برخی مراکز هستند که بدون مجوز اقدام به فعالیت در زمینه مراقبت پرستاری می‌کنند این گونه مراکز به دلیل داشتن افراد بدون تخصص لازم و صرفا بر اساس یک آموزش و یا دوره کوتاه فعالیت می‌کنند. شاید نسبت به مراکز دارای مجوز هزینه کمتری در قبال ارائه خدمات خودشان بگیرند، اما باید توجه داشته باشیم، مراقبت از سالمندان یا بیماران یک موضوع مهم است و نیاز دارد به دست افراد داری تخصص و با اطمینان انجام شود.


سبزی افزود: خدمات مراکز هومکر فقط برای سالمندان خلاصه نمی شود؛ این مراکز در دوران کرونا نقش پر رنگی را در جامعه داشتند به طوری که باعث شدند خروجی بیمارستان‌ها از بیمار کم شود و بسیاری از بیماران در محیط خانه درمان شدند.
سوپروایزر کنترل عفونت بیمارستان گلستان اهواز درباره مشکلات مراکز هوم کر بیان کرد: یکی از مشکلات مراکز هوم‌کر نبود خدمات بیمه ای مناسب برای این مراکز است. به طوری که بسیاری از مردم می خواهند از خدمات هوم‌کر استفاده کنند؛ اما به دلیل نداشتن بیمه و افزایش هزینه ها به بیمارستان ها و مراکز درمانی که دارای بیمه هستند مراجعه می‌کنند.


وی ادامه داد: داروهایی هست که می‌توانیم در خانه برای بیماران تزریق کنیم؛ اما بیمه‌ها، داروخانه‌ها و سازمان غذا و دارو نمی پذیرد در خانه از اینگونه داروها استفاده شود و الزام می‌کند که بیمار در بیمارستان این نوع خدمات را دریافت کند.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: