1400/11/13١٩:٢٢

معاون پرستاری وزیر بهداشت:

کارانه‌ پرستاران با 6 ماه تاخیر پرداخت می‌شود/ جزئیات اجرای قانون تعرفه گذاری

کارانه‌ پرستاران با 6 ماه تاخیر پرداخت می‌شود/ جزئیات اجرای قانون تعرفه گذاری

معاون پرستاری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جزئیات شیوه اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری را تشریح کرد و با اعلام میانگین تاخیر 6 ماهه در پرداخت کارانه ها از دریافت کارانه پرستاران بر اساس این قانون از اواخر بهار 1401 خبر داد.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، عباس عبادی در گفتگو با شبکه خبر درباره جزئیات محاسبه تعرفه های خدمات پرستاری، تصویب ضریب ریالی و ارزش نسبی خدمات پرستاری، اظهار داشت: چندین روش در جهان درباره نظام پرداخت وجود دارد؛ آنچه تاکنون در ایران جاری بوده فی‌فور سرویس است یعنی به ازای هر خدمت یا پروسیجر بالینی که درمانگر انجام می‌دهد یک مبلغ ریالی در نظر گرفته می‌شود.

وی گفت: ایرادی که این روش دارد این است که ممکن است مردم دچار نیاز القایی شوند یعنی خدماتی که نیاز واقعی‌شان نیست را دریافت کنند و بار مالی به نطام سلامت و مردم تحمیل شود.

وی ادامه داد: روش دیگری که ما در تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری از آن استفاده کردیم، بسته‌های خدمتی است یعنی به جای متمرکز شدن بر رویه‌های درمانی، مجموعه خدماتی را که یک بیمار در طول بستری‌اش به ازای هر شبانه‌روز، بر اساس شدت بیماری و بخش بستری دریافت می‌کند، محاسبه کرده‌ایم در این زمینه کارسنجی انجام شده ‌یعنی مجموعه اقدامات پرستاری موردنیاز یک بیمار در ۲۴ ساعت براساس تشخیص پزشکی، جمع‌بندی شده و تحت عنوان بسته استاندارد خدمتی ابلاغ شده است.

بسته خدمات پرستاری چیست؟

وی گفت: بسته استاندارد خدمتی درواقع حداقل نیازهای خدمت پرستاری است که هر بیماری در طول بستری برای یک بخش یا بیمار سرپایی دریافت می‌کند.

عبادی خاطرنشان کرد: در کنار این بسته استاندارد، یک ضریب ریالی محاسبه می‌شود که مبتنی بر آن کارسنجی است و یک ارزش نسبی خدمت وجود دارد که بر اساس شدت بیماری و حجم کار در یک بخش بستری است. از حاصل ضرب این دو عدد، عددی تحت عنوان تعرفه خدمت پرستاری حاصل می‌شود.

معاون پرستاری وزارت بهداشت درباره جزئیات این بسته‌های خدمتی تصریح کرد: سال ۹۵ با زحمات سازمان نظام پرستاری و معاونت پرستاری، ۵۰۰ خدمت در نظر گرفته شد که مبتنی بر مدل قبلی بود اما در مدل جدید، مجموعه این خدمات را تحت عنوان یک بسته یا پکیج خدمت پرستاری تعریف می‌کنیم یعنی به جای اینکه روی یک رویه یا پروسیجر متمرکز باشیم، مجموعه خدماتی که یک بیمار در طول یک شبانه‌روز بستری در یک بخش دریافت می‌کند را محاسبه می‌کنیم.

تعرفه 500 بسته خدمتی

به گفته وی، ۱۵ ردیف خدمت داریم که ۱۰ ردیف مربوط به بیماران بستری و بقیه مربوط به بیمارانی است که خدمات موردی دریافت می‌کنند و در کل ۵۰۰ بسته خدمتی داریم.

وی با بیان اینکه سالانه شورای عالی بیمه برای رده‌های مختلف حوزه‌ علوم پزشکی یک ضریب ریالی تصویب می‌کند، بیان داشت: ضریب ریالی خدمات پرستاری معادل کارشناسان پروانه‌دار است یعنی هرچقدر برای بقیه کارشناسان پروانه‌دار، تصویب شود، برای پرستاران نیز آن میزان تصویب می‌شود.

ضریب کای خدمات پرستاری 13 هزار و 590 تومان

معاون پرستاری وزیر بهداشت افزود: در سال ۹۹، ضریب ریالی یا کای خدمات پرستاری  ۱۳ هزار و ۵۹۰ تومان بود و اگر در سال آینده ۱۰ درصد رشد تعرفه داشته باشیم، این عدد به ۱۵ هزار تومان می‌رسد. این ضریب ریالی ضرب در ارزش نسبی می‌شود. به طور مثال اگر یک بیمار در بخش داخلی بستری شده باشد، به ازای هر شب بستری ارزش نسبی‌اش ۶ می‌شود، این ۱۳ هزار و ۵۹۰ تومان ضرب در عدد ۶ می‌شود و میزان تعرفه خدمات پرستاری برای یک شب بستری بیمار، به دست می‌آید.

وی ادامه داد: ارزش ریالی ثابت است و بسته به بستری شدن بیمار، ارزش نسبی تفاوت می‌کند برای مثال در بخش ویژه، ارزش نسبی ۱۵ و در بخش عادی ۶ است. در واقع در بخش‌ مراقبت‌های ویژه ارزش نسبی بالا می‌رود.

میزان افزایش تعرفه خدمات پرستاری در سال آینده

عبادی درباره میزان افزایش تعرفه پرستاری در سال آینده نیز گفت: پیشنهاد وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی برای سال آینده، افزایش ۲۸ درصدی تعرفه‌ها بوده است اما پیش‌بینی‌ می‌شود که افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی تعرفه‌ها تصویب شود‌.

وی با اعلام تصویب ارزش نسبی و ضریب ریالی خدمات پرستاری در شورای عالی بیمه تصویب شد، یادآور شد: این مصوبه به صحن دولت خواهد رفت و پس از اینکه ریاست جمهوری آن را ابلاغ کند و بودجه آن تخصیص داده شود، از ابتدای دی‌ماه در سیستم HIS بیمارستان عملیاتی می‌شود.

کارانه پرستاران 6 تا 9 ماه عقب است/ اولین دریافت کارانه های جدید اواخر بهار 1401

عبادی ادامه داد: اکنون به طور متوسط کارانه پرستاران بین ۶ تا ۹ ماه عقب است یعنی کارانه‌ای که امروز دریافت می‌کنند تقریبا مربوط به تابستان است البته در برخی مناطق ممکن است این عقب‌ماندگی در پرداخت‌ها کمتر و در برخی نقاط بیشتر باشد‌. میانگین تاخیر در پرداختی کارانه‌ها ۶ ماه است بنابراین اولین دریافتی پرستاران مطابق با تعرفه جدید، از اواخر بهار ۱۴۰۱ خواهد بود.

به گفته وی باید بازتعریف جدیدی در سیستم اچ‌آی‌اس داشته باشیم. فاصله بین پرداختی‌ها این زمان را به ما می‌دهد که این زیرساخت را فراهم کنیم.

چگونگی محاسبه ضرایب خدمات پرستاری

عبادی در تشریح چگونگی محاسبه تعرفه خدمات پرستاری بیان داشت: مراقبت پرستاری در بخش‌های عمومی شامل داخلی و جراحی ضریب ۶، مراقبت پرستاری در بخش نوزادان سالم ضریب ۲ دارد، به عبارت دیگر اگر یک بیمار یک شب در بخش نوزادان بستری شود این عدد ۲ ضرب در ۱۳ هزار و ۵۹۰ تومان به ازای هر شب بستری خواهد شد. بیشترین ضریب مربوط به بخش سوختگی و آی‌سی‌یوی سوختگی است که عدد ۳۶.۹ است.

وی افزود: در بخش اورژانس که بیمار خدمات موردی را می‌گیرد بر اساس شدت بیماری دسته‌بندی شده است؛ بر این اساس ضریب مراقبت پرستاری در سطح ۵ تریاژ ۰.۳ و در سطح یک، ۵.۴ است. برخی از خدمات مانند آندوسکوپی و دیالیز نیز جزو خدمات موردی در نظر گرفته شده است.

خدمات سلامت برای مردم ارزانتر می‌شود

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه قبلا بیماران خدماتی را دریافت می‌کردند اما این خدمت به نام گروه دیگری ثبت می‌شد؛ یادآور شد: حسن اجرای تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری این است که قیمت خدمات برای مردم ارزانتر تمام خواهد شد. تا پیش از اجرای این قانون، یک خدمت را همکار پزشک ارائه می‌کرد و این خدمت به نام او ثبت می‌شد و مبلغی بر این اساس به او پرداخت می‌شد اما الان وقتی آن خدمت توسط همکار پرستار انجام شود ارزش ریالی ۶۰ تا ۷۰ درصد نسبت به خدمت پزشک، کمتر است بنابراین اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در درازمدت برای بیمه‌ها سودآور خواهد بود و از سوی دیگر، پرداخت از جیب بیماران کاهش پیدا خواهد کرد.

کنترل کیفیت و کاهش خدمات القایی

وی گفت: برای مثال یک فرد برای جراحی آپاندیس به بیمارستان مراجعه کرده است از روز اول گفته می‌شود که میانگین بستری یک بیمار دچار مشکل آپاندیس سه روز است، پولی که پرداخت می‌شود به طور گلوبال برای این سه روز است، حال اگر بیمارستان بخواهد برای بیمار تصویربردای اضافی دریافت کند از جیب خودش باید پرداخت کند بنابراین تلاش می‌کند که استاندارد لازم را رعایت کند. از طرفی اگر بیمارستان بخواهد سرویس کمتری ارائه بدهد، به دلیل اینکه استاندارد خدمتی نوشته شده است، ملزم به پرداخت خسارت است بنابراین این مدل پرداخت یک‌نوع مدل کنترل کیفیت خدمت و کنترل‌کننده نیاز القایی است‌.

عبادی با اشاره به گذشت ۱۴ سال از تصویب قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، خاطرنشان کرد: طولانی‌شدن اجرای تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری باعث مشکلاتی از جمله مقاومت برخی افراد شده بود ولی ما پله به پله جلو رفتیم و معضلات حل شده است و اگر از سوی ریاست جمهوری ابلاغ و ردیف ریالی‌اش در سرانه سلامت دیده شود، تعارض منافع نیز از بین خواهد رفت.


 
نسخه چاپي

 

کاربر مهمان
1400/11/23 7:54
0
1
سلام پرستارانی که به اجبار در داروخانه بیمارستانها بکار گیری شده اند چی حق انان چه میشود ایا برای انان هم بسته خدمتی تعریف شده؟
کاربر مهمان
1400/11/18 13:48
2
0
سلام کارانه دیالیز مزمن چه جور حساب میشه
کاربر مهمان
1400/11/15 12:36
4
1
سلام کارانه کارشناسان اتاق عمل و هوشبری چطور محاسبه خواهد شد؟
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: