1401/09/09١٥:٢٩

رئیس کل سازمان نظام پرستاری:

پرداخت مبلغ علی‌الحساب به پرستاران در قالب تعرفه‌گذاری باید اصلاح شود

پرداخت مبلغ علی‌الحساب به پرستاران در قالب تعرفه‌گذاری باید اصلاح شود

رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت:این روزها به بهانه اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری، یک پرداخت علی الحساب به پرستاران صورت گرفته است که امیدواریم مشکلات آن برطرف شود.

به گزارش خبرنگار سازمان نظام پرستاری،‌ دکتر محمد میرزابیگی در برنامه تلویزیونی «صبح بخیر ایران» ضمن تبریک ولادت با سعادت حضرت زینب (س) و روز پرستار به جامعه پرستاری،‌ اظهار داشت:‌ شغل پرستاری به عنوان قلب نظام سلامت در بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی می‌تپد و شیوع کرونا باعث شد تا پرستاران مقداری دیده و شناخته شوند. علیرغم اینکه این دیده شدن روی پرستاران فشار زیادی آورد اما تأثیرات زیاد و مثبتی روی مردم و مسئولین گذاشت و برخی قوانین که چندین سال روی زمین مانده بود در مسیر اجرا قرار گرفت و امیدواریم امروز نیز در جهت رفع موانع خدمتی، پرستاران خبرهای خوبی بشنوند.

وی افزود:‌ برخی از پرستاران عزیز در ایام کرونا دو سال طرح خود را گذراندند و دوران طرح یک عده از پرستاران نیز هم در آستانه اتمام بود و در اسفند 98 ما با مشکل کمبود نیروی انسانی در این حوزه مواجه بودیم اما در جلسه با وزیر و مسئولین وقت، دنبال راهکار بودیم که چگونه از این بن بست بیرون بیاییم. سازمان نظام پرستاری از طریق ستادی که در ایام کرونا تشکیل شد فراخوانی داد که بر اثر آن، جوانان پرستار دهه 70 و حتی برخی بازنشستگان پرستاری به سوی خدمت به مردم گسیل شدند و حدود 17 هزار نفر که 12 هزار نفر پرستار و 5 هزار نفر نیز سایر گروه‌های نظام سلامت بودند آمدند و با حقوق و مزایای سربازی و طرحی مجاهدت و مشکل کمبود نیرو را تا حدی مرتفع کردند که امیدواریم برای این عزیزان خبرهای خوشی داشته باشیم.

وی با بیان این‌که قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری به مدت 15 سال بر زمین مانده بود و اجرا نمی‌شد؛ اظهار کرد:‌ عزمی برای اجرای قانون وجود نداشت تا اینکه دو سال پیش مقام معظم رهبری دستور اجرا را صادر فرمودند و سال قبل نیز گلایه کردند که چرا این قانون اجرا نمی‌شود.

دکتر میرزابیگی افزود‌: برخی زیرساخت‌ها مانند آیین‌نامه اجرایی قانون نیاز بود که در شورای عالی بیمه سلامت به تصویب رسید؛ ضریب کای خدمات پرستاری و ارزش نسبی و دستورالعمل‌های ثبت خدمات در HIS، دستورالعمل رسیدگی به اسناد و دستورالعمل بازتوزیع نوشته و در ماه‌های اولیه سال ابلاغ شد و گمان بر این بود که خدمات در سیستم اطلاعات بیمارستان ثبت و تعرفه گذاری اجرا می‌شود اما جریانی که 15 سال در اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری خلل ایجاد کرده بود؛ سرعت عمل به خرج نداد و بنابراین قانون تعرفه گذاری به طور کامل اجرا نشد اما زیرساخت‌های آن به خوبی آماده شده است.

رئیس سازمان نظام پرستاری ادامه داد:‌ این روزها به بهانه اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری، یک پرداخت علی الحساب به پرستاران صورت گرفته است که امیدواریم مشکلات آن برطرف شود.

دکتر میرزابیگی در پاسخ به این سؤال که چرا دستورالعمل‌های قانون تعرفه گذاری اجرایی نشده است؛‌ گفت:‌ یک علت این است که سیستم‌های بیمارستان‌ها و دانشگاهی که تحت پوشش وزارت بهداشت هستند باید نرم افزارهای سیستم HISرا آماده و به روز کنند که این کار را نکردهاند؛ اگر این زیرساخت به خوبی مهیا شود خدمات پرستاران در سامانه ثبت و تعرفه خدمات پرداخت می‌شود. همچنین بایستی روابط میان سازمان برنامه و بودجه، سازمان بیمه سلامت و وزارت بهداشت بهبود یابد و نقش هریک از دستگاه‌ها مشخص شود.

وی گفت: مجلس شورای اسلامی ردیف بودجه مشخصی را به اجرای قانون تعرفه گذاری اختصاص داده است و بنابراین مشکل بودجه‌ای برای اجرای قانون نداریم اما کار عملی برای این که خدمات پرستاران در سیستم ثبت شود و کارانه پرستاران مبتنی بر قانون پرداخت شود تا امروز محقق نشده و یک پرداخت علی الحساب انجام شده که نمی‌توان آن را اجرای قانون تلقی کرد و تنها یک مُسکّن خوب است اما باید قانون تعرفه گذاری را اجرا کرد.

وی خاطرنشان کرد:‌ تعرفه خدمات پرستاری از طریق بیمه به بیمارستان‌ها پرداخت می‌شود و سازمان بیمه سلامت باید بر اساس دستورالعمل رسیدگی به اسناد این پرداختی را انجام دهد و این سازمان باید عملکرد خود را در این زمینه شفاف کند. نکته مهمی که خواست پرستاران است این است که بودجه اجرای قانون باید در سرانه خدمات تشخیصی و درمانی قرار داده شود تا مانند تعرفه گروه‌های پزشکی، روند خود را طی کند.

دکتر میرزابیگی بیان کرد:‌ در حوزه تعرفه گذاری خدمات پرستاری حدود 90 درصد کار پیش رفته و حدود 10 درصد نیز باید با نظارت نمایندگان مجلس و سایر دستگاه‌ها،‌ پیش برود.

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر جذب و استخدام پرستاران بیان کرد:‌ نکته اصلی استخدام پرستاران این است که سازمان امور اداری و استخدامی باید استانداردی را در خصوص تعداد پرستاران بپذیرد زیرا اختلاف نظری در خصوص استاندارد پرستار به ازای تخت بیمارستانی، میان وزارت بهداشت و سازمان امور اداری و استخدامی وجود دارد.

وی درباره استاندارد نیروی انسانی در حوزه پرستاری ابراز کرد:‌ ما باید به ازای هر تخت بیمارستانی در هر 24 ساعت، 2.5 نفر گروه پرستاری داشته باشیم اما الان حدود 0.8 نفر نیرو داریم که این امر باعث بروز مشکل در ارائه خدمات به مردم و به تبع آن به وجود آمدن مشکلاتی برای نظام سلامت می‌شود زیرا پرستاران در حال حاضر به چند بیمار خدمت ارائه می‌کنند.

وی ادامه داد: در جهان استاندارد نیروی پرستاری به ازای تخت بیمارستانی حتی بیش از 4 نفر است اما مبنای ما برای اعلام عدد 2.5 به عنوان استاندارد پرستاری،‌ تأکید مقام معظم رهبری بر تعیین استاندارد بر اساس شرایط کشور و مطالعاتی بود که انجام گرفت و منجر به تعیین این عدد برای استاندارد شد.

دکتر میرزابیگی افزود:‌ سالانه حدود 12 هزار و 500 نفر دانشجوی پرستاری از دانشکده‌های پرستاری فارغ التحصیل می‌شوند که بلافاصله به طرح یا سربازی می‌روند بنابراین حدود 30 درصد نیروهای پرستاری طرحی هستند.

وی با بیان اینکه مطالبه استخدام پرستاران بر اساس استانداردها جزو مسائل مورد پیگیری سازمان نظام پرستاری است؛ یادآور شد:‌ آخرین استخدامی که داشتیم در سال 99 بود و علیرغم اینکه از آن سال تخت بیمارستانی به کشور اضافه شده، در حوزه پرستاری استخدامی نداشتیم و این در حالی است که تعدادی از پرستاران نیز در این سه سال بازنشسته و از چرخه خدمت رسانی خارج شده‌اند که همین امر باعث عقب ماندن از استانداردها شده است.

رئیس سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه رئیس جمهوری و نهاد ریاست جمهوری در رابطه با استخدام و برگشت نیروهای طرحی و ... 22 دستور در حوزه پرستاری در یکسال اخیر صادر کرده‌اند؛ بیان کرد‌:‌ برخی مشکلات در زمینه بازنگری چارت‌ها و بازبینی پست‌های سازمانی بین دستگاه‌ها وجود دارد و به نظر من مسئولین باید حوزه‌هایی که مردم از کمبود نیرو دچار آسیب می‌شوند را از مسائل اداری و مشکلات دیگر تفکیک کنند.

وی درباره پرداخت معوقات به پرستاران گفت:‌ تعرفه گذاری بودجه و منابع خوبی دارد و هشت ماه از سال گذشته اما تنها سه ماه کارانه به صورت علی الحساب پرداخت شده است و سازمان نظام پرستاری تا زمان حصول نتیجه این مطالبه را پیگیری خواهد کرد.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: