1402/12/01٢٣:٤٥

آیت الله اعرافی، عضو شورای نگهبان:

لزوم توجه به مسئله مهاجرت نیروی انسانی

لزوم توجه به مسئله مهاجرت نیروی انسانی

با افزایش تعامل و همکاری با سازمان نظام پرستاری،‌ منظومه مسائل و مشکلات و مطالبات جامعه پرستاری را مدون و به سایر دستگاه‌ها منتقل کرده و در جهت رفع آن تلاش خواهیم کرد.

آیت‏‌الله علی رضا اعرافی نماینده مجلس خبرگان و عضو شورای نگهبان  در نشست با اعضای شورای عالی نظام پرستاری، رئیس کل نظام پرستاری و معاونت محترم  پرستاری وزارت بهداشت اظهار کرد: ما در حال حاضر درگیر مجموعه‌ای معضلات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی هستیم اما آن چه باید مدنظر ما باشد این است که داشته‌هایی که خود ملت تولید کرده است راکم نشماریم زیرا در شاخص‌های فراوانی ارتقا پیدا کرده‌ایم. جایگاه ایران در زمینه تولید علم بسیار بالاست. 
 
وی افزود: یکی از مسائل اصلی، توجه به موضوع مهاجرت نیروهای انسانی است و باید راهبرد و راهبری بر موضوع مهاجرت وجود داشته باشد. 
 
وی ادامه داد: به طور ویژه درباره مهاجرت نخبگان باید دغدغه داشته باشیم زیرا دانشگاه و نخبگان پایه سعادت و پیشرفت یک کشور هستند. 
 
اعرافی تصریح کرد: یکی دیگر از بحث‌های مهم، منزلت افراد است؛ چندی پیش در شورای عالی انقلاب فرهنگی تحقیقی انجام شد که چرا افراد مهاجرت می‌کنند و بررسی‌ها نشان داد که شاخص‌هایی مانند منزلت، ابزار کار، معیشت، فرهنگی و سیاسی روی مهاجرت افراد تأثیرگذار است. باتوجه به اینکه شغل پرستاری آمیخته‌ای از علم، فن، مهارت، عشق و اخلاق است حفظ این نیروها اهمیت ویژه ای دارد. 
 
نماینده مجلس خبرگان و عضو شورای نگهبان با بیان این که مجموعه دولت باید به مقوله سلامت نگاه جامعی داشته باشد؛ تأکید کرد: همه دستگاه‌ها باید پیوست سلامت داشته باشند. 
وی گفت: سلامت، مستلزم این است که نگاه جامع فرهنگی، معنوی و علمی به آن داشته باشیم و بخش مهم آن نیز مباحث پیشگیری و مراقبت از بیماری‌هاست. 
 
وی با اشاره به برنامه هفتم توسعه نیز خاطرنشان کرد: اشکال کلی برنامه هفتم توسعه این است که مسائل بزرگی را پیش بینی کرده که ممکن است نتوان همه این موارد را محققق کرد بنابراین ما درخواست کرده‌ایم که مجلس شورای اسلامی، مسائلی که در اولویت قرار دارد را در برنامه در نظر بگیرد. 
 
اعرافی بیان کرد: مشکلات پرستاران شامل مسائل مربوط به استخدام، اضافه کار، ساعات کاری، فوق العاده خاص، مسکن نیروها، وجود مهدکودک برای فرزندان و ... است که امیدواریم با افزایش تعامل با سازمان نظام پرستاری،‌ بتوانیم منظومه مسائل و مشکلات و مطالبات جامعه پرستاری را مدون و به سایر دستگاه‌ها منتقل کنیم و در جهت رفع آن برآییم. 
 
وی ابراز امیدواری کرد که دوره جدید سازمان نظام پرستاری با رویکرد و اعضای جدید، بتواند در جهت پیشبرد اهداف و مطالبات جامعه پرستاری موفق عمل کند.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: