1402/11/29١٠:٥٦

عدم توجه به نیاز پرستاران، باعث آسیب روحی آنها می‌شود

عدم  توجه به نیاز پرستاران، باعث آسیب روحی آنها می‌شود

عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری گفت: از جمله چالش دیگری که در شغل پرستاری وجود دارد، عدم پرداخت به موقع حق و حقوق پرستاران است که این موضوع به نوبه خود، باعث می شود پرستار از نظر روحی روانی تحت فشار قرار بگیرد.

 

یوسف اشرفی در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان نظام پرستاری افزود: چالش‌های پرستاری در خصوص دریافتی پرستاران نسبت به بخش‌هایی که کار می‌کنند و با توجه‌ به برخوردی که هر سیستم با آنها دارد متفاوت است.

اشرفی درباره کمبود نیروی پرستاری بیان کرد: کمبود نیروی پرستاری باعث افزایش فشار کار برای پرستاران می‌شود و در برخی از موارد ما شاهد این هستیم پرستاران به دلیل کار زیاد و طاقت‌فرسا نمی‌توانند، آن‌گونه که باید خدمات با کیفیتی را ارائه دهند.

عضو شورای‌عالی سازمان نظام پرستاری بیان کرد: چالش دیگری که در شغل پرستاری وجود دارد، عدم پرداخت به‌موقع حق‌وحقوق پرستاران است که این موضوع به نوبه خود، باعث می‌شود پرستار از نظر روحی و روانی تحت‌ فشار قرار بگیرد، اما اگر این پرداختی‌ها به‌موقع انجام شود و پرستار بتواند نیازهای خود و خانواده‌اش را برطرف کند، قطعاً با آسودگی خاطر و کیفیت بیشتری به ارائه خدمات می‌پردازد.

وی درباره نیروی انسانی در حوزه پرستاری گفت: همان‌طور که وزارت بهداشت یک استانداردی را برای نیروی پرستاری متناسب با تخت بیان کرده است،که یک و هشت دهم است، اما اکنون نیروی انسانی ضریب پرستار به تخت نزدیک به یک است. این نشان‌دهنده این است که فشار کاری بیشتری را پرستاران متحمل می‌شوند.

عضو شورای‌عالی سازمان نظام پرستاری بیان کرد: اضافه‌کاری پرستاران سقف مطلوبی ندارد و پرستاران در قبال اضافه‌کاری که انجام می‌دهند ساعتی ۲۰ هزارتومان دریافت می‌کنند، که این نیازی از کادر درمان را برطرف نمی‌کند و پرستار مجبور می‌شود، به شغل دوم و مشاغل دیگر روی بیاورد.

اشرفی افزود: با توجه‌ به این که در سطح بین الملی کمبود پرستار داریم، کشورهای خارجی درصدد این هستند که پرستاران ما را جذب کنند و پرستاران ما با توجه‌ به اینکه نیازهایشان در داخل کشور برطرف نمیشود، علی‌رغم میل باطنی‌شان مهاجرت می‌کند.

وی ادامه داد: با کمی توجه از جمله جذب نیروی انسانی، افزایش حق‌ها و ترمیم اضافه‌کاری و... می‌شود جلوی مهاجرت پرستاران را گرفت.

عضو شورای‌عالی سازمان نظام پرستاری افزود: پرستاران جزو قشرهای فداکار و ایثارگر جامعه هستند، و با توجه مخاطرات شغلی و آسیب‌هایی که دارند، انتظار می‌رود به مطالبات و خواسته‌های آنها توجه شود.

اشرفی تصریح کرد: پرستاران در همه عرصه ها برای مردم خدمت کرده‌اند، شایسته است مطالبات آنها از طریق سازمان صنفی خودشان به گوش مسئولان برسد و حتماً سازمان نظام پرستاری در این راستا تلاش ویژه‌ای انجام می‌دهد تا وضعیت معیشتی پرستاران بهبود یابد.

 


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: