1403/02/30٢٢:٢٤

عدم تناسب تعداد استاد به دانشجو ، افت کیفیت آموزشی دانشجویان پرستاری را به دنبال دارد.

عدم تناسب تعداد استاد به دانشجو ، افت کیفیت آموزشی دانشجویان پرستاری  را به دنبال دارد.

رئیس شورای عالی سازمان نظام پرستاری گفت: نسبت استاد به دانشجو در رشته پرستاری در کشور از میزان یک به دوازدهم‌ در برنامه توسعه ششم فاصله جدی دارد.

به گزارش روابط عمومی نظام پرستاری؛ دکتر وحید زمان زاده رئیس شورای عالی سازمان نظام پرستاری امروز در جلسه شورای عالی نظام پرستاری با بیان این که نسبت استاد به دانشجو در رشته پرستاری به طور جدی با استاندارد فاصله دارد ؛ اظهار کرد: طبق برنامه توسعه ششم این نسبت باید به یک به  دهم تا دوازدهم می‌رسید،  که عملی نشده و از اهداف مندرج در  برنامه توسعه ششم نیز فاصله داریم.
 
وی افزود: این موضوع آسیب زیادی به اموزش دانشجویان پرستاری وارد می‌ کند . فشارهای غیر کارشناسی برای  توسعه موسسات آموزشی بدون داشتن شرابط احراز از نظر نیروی انسانی، سالیان سال است در پرستاری مطرح و ادامه دار است.
زمان زاده بیان کرد:‌ در چارت معاونت آموزشی وزارت بهداشت، درمان و اموزش پزشکی، بورد پرستاری ذیل دبیرخانه آموزش علوم پایه پزشکی است در حالیکه جنس کار آنها بالینی است. لذا  باتوجه به وجود ۲۱۰ موسسه اموزشی تربیت  کننده پرستاری در کشور، نگاه ویژه ای باید برای تاسیس دبیرخانه علوم مراقبت پرستاری صورت بگیرد. پیشنهاداتی در این راستا ارائه شده اما نتیجه اثربخشی دریافت نشده است .
وی گفت: در حال حاضر در کلان شهر تهران یک استادیار  پرستاری حدود  20 میلیون تومان حقوق دریافت می‌کند، در حالی که تنها اجاره مسکن در پایتخت بسیار بالاتر از این میزان حقوق است. بنابراین همانند پرستاران ، اعضای هیئت علمی پرستاری نیز تحت فشار هستند. اعضای هیئت علمی پرستاری در برخی از دانشکده ها ی پرستاری،  دو تا سه  برابر موظفی خود  خدمات ارائه می‌دهند و داین‌امر  نتیجه ای جز فرسودگی شعلی زود هنگام نخواهد داشت.
 
وی ابراز امیدواری کرد که با همت معاونت پرستاری وزارت بهداشت و همکاری سازمان نطام‌پرستاری، لایحه حقوق مادی و معنوی پرستاران تدوین و ارائه شده است که در صورت تصویب، امیدواریم  مشکلات فرهیختگان و اساتید پرستاری نیز مرتفع شود.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: