1401/12/13١٤:٥٧

معاون پرستاری وزرات بهداشت:

اعتبارات تخصیصی به حوزه پرستاری نباید صرف امور دیگر شود

اعتبارات تخصیصی به حوزه پرستاری نباید صرف امور دیگر شود

معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، گفت: در حوزه پرستاری، نظارت‌ها انجام می‌شود تا اعتبارات تخصیص داده شده به حوزه پرستاری، صرف امور دیگر نشود و هیچ کس حق ندارد یک ریال از این اعتبارات را صرف امور دیگر کند.

به گزارش خبرنگار سازمان نظام پرستاری، عباس عبادی در بیستمین جلسه شورای عالی نظام پرستاری اظهار کرد: سازمان برنامه و بودجه تاکنون سه هزار میلیارد تومان به بیمه‌های سلامت، تأمین اجتماعی و نیروهای مسلح اختصاص داده که طی چهار مرحله تخصیص یافته است.
 
وی افزود: تقریبا ۲ هزار میلیارد تومان بیمه سلامت، ۱۱۰ میلیارد تومان نیروهای مسلح و ۷۵۰ میلیارد تومان نیز تأمین اجتماعی دریافت کرده و نیروهای مسلح به میزان اندک این بودجه را عملیاتی کرده و تأمین اجتماعی نیز این بودجه را عملیاتی نکرده است.
 
معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: تأمین اجتماعی جزو نهادهای عمومی غیردولتی است و نیروهای مسلح نیز قوانین خاص خود را دارد. در آخرین جلسه با معاونت‌های توسعه، درمان و آموزش، درباره مدل توزیع تعرفه خدمات پرستاری بحث شد، قرار بود سامانه‌ای به نام «کارآمد» طراحی شود که این کار انجام شده، اما هنوز دارای ایراداتی است که باید برطرف شود.
 
دکترعبادی اضافه کرد: بین خدماتی که ارائه شده، احصای درآمد و آنچه از نظر بیمه قابل قبول است، تناسب دقیقی وجود ندارد و یک اختلاف ۲۰ درصدی وجود دارد. 
 
وی تصریح کرد: در حوزه پرستاری، دستورالعمل ثبت خدمات ابلاغ شده است. خدمات پرستاران سه بخش دارد که یکی مربوط به هتلینگ است. برخی خدمات مانند اتاق عمل و دیالیز و شیمی درمانی، مربوط به تخت‌های ستاره‌دار است، قسمت دیگر نیز مربوط به خدمات سرپایی است که در درمانگاه‌ها ارائه می‌شود. 
 
معاون پرستاری وزارت بهداشت بیان کرد: در بخش خدمات درمانگاهی، تعرفه وابسته به ثبت خدمات ارائه شده به هر فرد است و در بیمارستان‌ها، زمانی که پرونده تشکیل می‌شود خدمات پرستار باید در سیستم HIS ثبت شود. مشکلی که در اچ‌آی‌اس وجود دارد این است که کدگذاری باید تغییر کند، زیرا اگرچه دستورالعمل کدگذاری یکسان است، اما نواقصی وجود دارد.
 
دکتر عبادی خاطرنشان کرد: بررسی‌های میدانی نشان می‌دهد که ثبت به خوبی انجام نمی‌شود که مشکل از ثبت خدمات یا آی‌تی است.
 
وی ادامه داد: اگر سایر دستگاه‌ها نیز هماهنگی خوبی داشته باشند، باقیمانده اعتبارات که ۱۸۰۰ میلیارد تومان است توزیع می‌شود، درعین حال اگر به هر دلیلی زمان توزیع این اعتبار جابجا شود، این پول مختص سبد پرستاری است. برآورد این است که تا پایان سال در حوزه پرستاری ۱۰۰۰ میلیارد تومان دیگر نیز دریافتی وجود داشته باشد و در عین حال ۱۷ درصد از جزء حرفه‌ای نیز به پرستاران اختصاص می‌یابد‌.
 
معاون پرستاری وزارت بهداشت  علام کرد: تعرفه گذاری خدمات پرستاری جزو سرانه خواهد شد و خدماتی که ثبت می‌شود، مبنای عملکرد پرستاران قرار خواهد گرفت. احتمالا تا پایان سال پرداختی بعدی را برای تعرفه‌های پرستاری خواهیم داشت و این پرداختی براساس عملکرد پرستاران خواهد بود.
عبادی اظهار کرد: قرار شد در همه بیمارستان‌ها به هر بخش سختی کار مشخصی اختصاص یابد. به‌زودی فایل‌های ا‌کسل به بیمارستان‌ها ارسال خواهد شد تا میزان خدمات واقعی ارائه شده در این فایل‌ها وارد تا خدمات احصا شود‌. روند به این صورت است که از روی دفتر تقسیم کار، داده‌ها وارد فایل اکسل می‌شود؛ ضرایب «کا» نیز مشخص است و درآمدها و بازتوزیع نیز مشخص می‌شود. در برخی دانشگاه‌ها اعتبارات توزیع شده و بعد از اینکه فایل‌های اکسل به بیمارستان‌ها داده شود، پرداختی انجام می‌شود. 
 
وی درباره فرآیند تخصیص اعتبارات مربوط به تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، گفت: فرآیند به این ترتیب است که با موافقت سازمان برنامه و بودجه، بانک مرکزی اعتبار لازم را در نظر می‌گیرد و سپس این اعتبار از مسیر بیمه‌ها تخصیص داده می‌شود.
 
معاون پرستاری وزارت بهداشت، اضافه کرد: در حوزه پرستاری، نظارت‌ها انجام می‌شود تا اعتبارات تخصیص داده شده به حوزه پرستاری، صرف امور دیگر نشود و هیچ کس حق ندارد یک ریال از این اعتبارات را صرف امور دیگر کند.
 


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: