1402/08/27١٦:٢٥

رئیس شورای عالی سازمان نظام پرستاری؛

با کمبود حداقل ۳۰ هزار نیروی پرستاری مواجه هستیم

با کمبود حداقل ۳۰ هزار نیروی پرستاری مواجه هستیم

رئیس شورای عالی نظام پرستاری گفت: وزارت بهداشت در دو سال گذشته حدود ۱۷ هزار تخت بیمارستانی به ناوگان‌ تخت‌های کشور اضافه کرده و طی همین مدت حدود ۱۰ هزار نفر هم بازنشسته شدند و ما بیش از ۳۰هزار نفر کمبود نیرو از این بابت داریم.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، دکتر شمس‌الدین شمسی رئیس شورای عالی نظام پرستاری در نشست خبری به مناسبت هفته پرستار ضمن تبریک میلاد حضرت زینب کبری سلام‌الله علیها و روز پرستار به جامعه پرستاری کشور و محکوم کردن جنایات رژیم صهیونیستی که امن‌ترین فضاها برای هر انسان دردمند یعنی مراکز درمانی را هم زیر آتش برده‌اند و زنان، کودکان و بیماران و پرستاران و پزشکان را می‌کشند، بیان کرد: کمبود شدید نیروی انسانی موضوعی جدی است که همه به آن اذعان دارند و این در شرایطی است که به گفته وزارت بهداشت در دو سال گذشته حدود ۱۷ هزار تخت بیمارستانی هم به تعداد تخت‌های کشور اضافه شده است و طی همین مدت حداقل حدود ۱۰ هزارنفر هم بازنشسته شده‌اند و حداقل بیش از ۳۰هزار نفر کمبود نیرو از این بابت وجود دارد، اینکه تعداد نیروی انسانی ما نسبت به تخت چگونه است هم خود جای سؤال دارد. آیا استاندارد است؟! چرا کمبود شدید نیروی انسانی در پرستاری برطرف نمی‌شود؟ 
 
وی افزود: فقط ایجاد تخت بیمارستانی نیست که مهم است، بلکه باید به فکر تأمین نیروی انسانی متناسب با آن هم باشیم؛ اگر نیروی انسانی کافی نداشته باشیم، چگونه می‌خواهیم خدمت مناسب و با کیفیت به مردم ارائه دهیم؟ ما اگر به موضوع کمبود پرستار اشاره می‌کنیم، به این دلیل است که مردم خدمت درست و کامل دریافت کنند و سلامت آن‌ها به خاطر کمبود شدید نیروی پرستاری صدمه نبیند.
وی ادامه داد: این درحالی است که خود پرستاران هم از این کمبود نیرو به شدت  آسیب می‌بینند؛ چرا که باید دو تا سه برابر توان خود کار کنند و شیفت‌ها و اضافه‌کاری‌های اجباری بردارند، آنهم در شرایطی که قیمت اضافه کاری ساعتی ۱۵ تا ۲۰ هزارتومان است. این موضوع باعث شرم انسان می‌شود!
 
رئیس شورای عالی نظام پرستاری افزود: پرستاران در روزهای سخت کرونا به کمک مردم و نظام سلامت آمدند، اما چرا باید الآن علی‌رغم توصیه‌ها و تأکیدات مسئولان سطح اول کشور، در مورد آن‌ها با این بی‌مهری‌ها و بی‌توجهی‌ها در استخدام و به‌کار گیری روبرو شوند؟
 
شمسی درباره اختصاص فوق‌العاده خاص بیان کرد: پرستاران سختی کار بالایی دارند؛ اختصاص فوق‌العاده خاص به جامعه پرستاری یکی از خواسته‌های مهم ما است که حتما باید انجام شود. ریاست محترم جمهوری هم در این زمینه تأکیدات زیادی به وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه داشتند که این موضوع پیگیری و اقدام شود.
 
اهمیت پوشش بیمه‌ای برای مراکز پرستاری در منزل 
 
رئیس شورای عالی نظام پرستاری با تأکید بر اهمیت گسترش خدمات پرستاری در منزل، افزود: جامعه به سمتی رفته است که بیمارستان‌ها توان این حجم از ارائه خدمت را ندارند؛ بنابراین بیماران مزمن می‌توانند خدمات مراقبتی با کیفیت را در منزل خود با قیمت مناسب دریافت کنند، در این زمینه موضوع مهم پوشش بیمه‌ای خدمات است تا همه افراد از نظر اقتصادی قدرت دریافت این خدمات را داشته باشند و امیدواریم در قانون برنامه هفتم توسعه به این مهم پرداخته شود.
 
وی با اشاره به مخالفت صریح سازمان نظام پرستاری با برخی مواد قانون برنامه هفتم توسعه در زمینه پرستاری، به قانون ارتقای بهره‌وری اشاره و تصریح کرد: ممکن است بگویند که بر نحوه اجرای قانون تأکید کرده‌اند، اما بیایند به جامعه پرستاری توضیح دهند که آیا قانون ارتقای بهره‌وری را کامل اجرا کرده‌اند؟ اگر نمی‌توانند کامل آن را اجرا کنند، چرا تنها به بخش‌هایی از آن اشاره و پافشاری می‌کنند؟
 
 
شمسی همچنین به احیا مجدد آموزش بهیاری اشاره کرد و گفت: یک زمانی از جمله در دوران دفاع مقدس، همکاران بهیار خدمات بسیار ارزنده‌ای ارائه دادند که سپاسگزار آن‌ها هستیم، اما در جامعه امروزی و با فوق‌تخصصی شدن خدمات سلامت، دیگر جای تربیت بهیار و کاردان و واگذاری آموزش رشته‌های سلامت به بخش خصوصی نیست؛ آیا بخش خصوصی توان و امکان کافی آموزش گروه پزشکی و پیراپزشکی را دارد؟ ما می‌دانیم که این امکان وجود ندارد. بخش خصوصی توان و صلاحیت لازم برای تربیت نیرو در بخش سلامت را ندارد. 
 
رئیس شورای‌عالی نظام پرستاری در پایان، خاطرنشان کرد: پرستاران باید به حقوق خود براساس آنچه که در قانون قید شده، برسند؛ تا زمانی که سهم مراقبت‌های پرستاری از سرانه سلامت مشخص نشود به نظر ما قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و سایر موارد اتفاق نخواهد افتاد.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: