1402/12/02٠٨:٤٦

مردم برای جامعه پرستاری کرامت انسانی قائل هستند

مردم برای جامعه پرستاری کرامت انسانی قائل هستند

معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه در تولید علم، رشته پرستاری در منطقه رتبه اول را دارد، حتی بزرگتر از کشورهای غرب آسیا است و پار را فراتر گذاشتیم، به طوری که بالغ بر 35 دوره تخصصی علمی در گروه پرستاری داریم که همه این‌ها مرهون زحمات همکاران ماست.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، دکتر عباس عبادی معاون پرستاری وزارت بهداشت در نشستی، گفت: شاید برخی از ما ناخواسته، اما بعضی نیز عمدی خداوند این امکان را سر راهمان قرار داده که بتوانیم به مخلوق خدمت کنیم.

وی افزود: پرستاری دو جنبه دارد، یک جنبه آن عشق است که شما و مردم ما را بیشتر از جنبه ایثارگیری می‌شناسید و بسیار ارزشمند است که اصلا قیمت ندارد، جنبه دوم آن بحث مراقبت است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: به تعبیر خانم دکتر مداح، مادر جامعه پرستاری که می‌گویند، "مراقبت به توان عشق"، یعنی عشق شالوده اصلی کار ماست، چون اگر نباشد، رباطی بیش نیستیم، مراقبت نیز دارای جنبه علمی است، جنبه علمی بودن حرفه ما شاید کمرنگ‌تر به چشم بیاید و کمتر درباره آن صحبت شده است، شاید از این نظر کم‌لطفی شده است.

دکتر عبادی تصریح کرد: خوشبختانه ما می‌توانیم ادعا کنیم که پس از پیروزی انقلاب اسلامی، 30 مرکز پرستاری، بالغ بر 210مرکز رسیده، کمتر از هزار نفر پرستار و بهیار در سال پیش از انقلاب بوده که امروز به سالانه 10 هزار و 500 نفر در مقطع کارشناسی، 13 رشته کارشناسی ارشد و دکتری داریم که هم دستاورد ارزشمند برای انقلاب و هم برای حرفه پرستاری است.

وی ادامه داد: علاوه بر این اتفاقات ارزشمند، در حوزه پژوهش نیز خوشبختانه در تولید علم، رشته پرستاری در منطقه رتبه اول را دارد، حتی بزرگتر از کشورهای غرب آسیا است و پار را فراتر گذاشتیم، به طوری که بالغ بر 35 دوره تخصصی علمی در گروه پرستاری داریم که همه این‌ها مرهون زحمات همکاران ماست.

معاون پرستاری وزارت بهداشت همچنین تأکید کرد: عرصه‌هایی که پرستار بتواند خدمت کند، علاوه بر بیمارستان که مردم بیشتر ما را در این قالب می‌شناسند، در کشورهایی که به لحاظ سلامت ترقی پیدا کرده‌اند، از حوزه پرستاری بوده است و از نیروهای حد واسط استفاده بهینه‌تری کرده‌اند، شاید به طور کلی ایرادی که نظام سلامت ما دارد و ارتباطی به دولت‌ها ندارد این است تمرکز زیادی بر تخصص‌گرایی دارد و این هزینه زیادی را به نظام سلامت تحمیل می‌کند، این باعث ایجاد نیازهای اغوایی می‌شود، مثلا تعداد دستگاه‌های سی‌تی‌اسکن و ام آر آی در ایران از کل اتحادیه اروپا بیشتر است، این مربوط به همان نگرش بیمارمحور بودن است.

عبادی ادامه داد: به قول معروف، شرایط طوری پیش رفته که ما رزق‌مان را از بیمار بودن مردم به‌دست می‌آوریم، نه از سلامت مردم و این خیلی تلخ است. به عنوان مثال ممکن است اگر من طبیب باشم، ناخواسته ممکن است در ذهنم این تصور را داشته باشم که هر چقدر بیمار بیشتر باشد، درآمد من هم بیشتر می‌شود.

وی در ادامه اظهار کرد: نکته جالب این است که بهبود شاخص‌های سلامت که از سال‌های ابتدایی پیروزی انقلاب رخ داده، ارتباطی به متخصص و فوق تخصص و دستگاه‌های اسکن و ام آر آی نداشته است، بلکه مربوط به بهورز با حداقل تحصیلات بوده که آموزش‌های ساده‌ای دیده و کمک کرده که شاخص‌های بهداشتی رشد کند؛ در کشورهای مترقی نیز همین گونه بوده است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت، تأکید کرد: جامعه 260 هزار نفری پرستاری که 230 هزار نفر درمان و 30 هزار نفر آن در عرصه‌های دیگر خدمت می‌کنند، یک ظرفیت و پتانسیل بزرگ در کشور است که از این ظرفیت بزرگ استفاده حداقلی می‌شود، ما توانایی این را داریم که براساس آموزش‌هایی که در دانشگاه‌ها می‌بینیم، خدمات را ارزان‌تر و با کیفیت‌تر ارائه دهیم.
دکتر عبادی افزود: معمولا اذهان افراد این طور عادت کرده که برای پیشگیری از بیماری و ارتقای سلامت‌مان اقدامی انجام ندهیم که ناشی از آموزش نادرست است؛ بسیاری از اقداماتی که در درمان و مراکز بیمارستانی انجام می‌شود، طوری است که می‌توان خدمت مورد نظر را با قیمت ارزان‌تر انجام داد.

 


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: