1401/03/24١٢:١٧

معاون پرستاری وزارت بهداشت:

پرستاری جامعه نگر کمک به توسعه پرستاری در کشور است

 پرستاری جامعه نگر کمک به توسعه پرستاری در کشور است

معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت :پرستار نباید در چارچوب بیمارستان قرار بگیرد و محدود به آن شود. همچنین پرستاری جامعه نگر کمک به توسعه پرستاری و بهبود تصویر پرستاری در اذهان مردم می‌شود.

به گزارش خبرنگار سازمان نظام پرستاری؛ عباس عبادی معاون پرستاری وزارت بهداشت در اولین همایش پرستاری جامعه‌نگر اظهار داشت: پرستاری جامعه‌نگر و جامع‌نگر اندکی تفاوت دارند و پرستای جامعه نگر گروه هدف بزرگتری دار.

 در سال 1295 اولین بار پرستاری نوین در ایران در ارومیه شکل گرفت و الان 106 سال از این اتفاق می‌گذرد. وضعیت اپیدمیولوژیک بیماری‌ها، سطح سواد و آگاهی مردم و ... در آن زمان تفاوت‌هایی با الان داشت و سرعت تغییرات در ایران زیاد بود و بیماری‌های واگیر فراوان و وضعیت معیشتی نامناسب باعث شده بود وضعیت بیماری‌ها با الان تفاوت‌هایی داشته باشد.

وی افزود: اگر کرونا شایع نمی‌شد فکر می‌کردی که بیماری‌های واگیر فراموش شده است اما کووید19 نشان داد برخی اتفاقات حتی خارج از عهده نظامات دنیا و سازمان جهانی بهداشت است.

وی ادامه داد: الان مرگ و میرها در بخش‌هایی از دنیا رخ می‌دهد که نظام‌های سلامت پیشرفته‌ای نیز دارند برای مثال در آمریکا و ایتالیا و انگلیس و آلمان و ... با وجود ساختارهای پیشرفته نظام سلامت، اوضاع مناسبی ندارند. اگرچه سال‌ها قبل می‌گفتیم جوانترین جمعیت دنیا را داریم، اما الان دهه شصتی‌ها در میانسالی هستند و به زودی وارد حوزه سالمندی میشویم.

معاون پرستاری وزیر بهداشت گفت: 8 میلیون و 100 هزار نفر سالمند داریم که پلی فارمسی‌اند یعنی بیماری مزمن دارند و بیش از دو دارو مصرف می‌کنند و به شدت وابسته به ساختارهای بهداشتی و درمانی هستند. از طرفی انتظارات مردم نیز بالا رفته زیرا سطح دانش و سواد سلامت مردم و آگاهی آنها از حقوق خود بالاتر رفته است. 

عبادی گفت: ما به این سمت می‌رویم که بیماران را در تصمیمات حوزه سلامت مشارکت دهیم

علاوه بر معضلات سالمندی و افزایش مطالبات مردم، مراجعات نیز در سال‌های پیش رو بیشتر خواهد شد. مراقبت هوم کر به عنوان بخش کوچکی از سلامت جامعه افزایش پیدا کرده است و بنابراین مدل برخورد و برنامه ریزی ما باید تغییر کند

وی با بیان اینکه نزدیک به 30 سال از عمر تأسیس مراکز مشاوره می‌گذرد و مدل ارائه خدمات ما تفاوت پیدا کرده است تصریح کرد: ما ناخواسته به سوی خدمات درمانی گران رفته‌ایم که پشت پرده آن شرکت‌های واردکننده داروها و تجهیزات پزشکی هستند و از سوی دیگر در ناخوداگاه مردم القا شده است که اگر در شهرستانی دستگاه‌ها و تجهیزات پیشرفته پزشکی وجود نداشته باشد؛ آن شهر خدمات درمانی مناسبی ندارد در صورتی که در اوایل دهه شصت با کمک بهورزان توانستیم بسیاری از بیماری‌های واگیردار را درمناطق کم برخودار مدیریت کنیم. به نظر من با همان مدل می‌توان نظام سلامت را مدیریت کرد.

عبادی با اشاره به اینکه تاب‌آوری حوزه سلامت در حوزه اقتصادی شکننده شده است اذعان داشت: علیرغم اینکه پوشش بیمه‌ای کشور در دولت سیزدهم با بیمه رایگان 5 میلیون و 500 هزار نفر از افراد فاقد بیمه در یکماه گذشته، نزدیک به صد درصد شده اما شاهد ضعف بیمه‌ها و بالا بودن هزینه‌ها و پرداخت از جیب مردم هستیم.  به طوری که اگر اعضای یک خانواده با وضعیت متوسط دچار یک بیماری مزمن یا صعب العلاج شوند اوضاع اقتصادی آنها به سمت فقر سوق پیدا می‌کند. اگر خانواده‌ای ثروتمند باشد و دچار این بیماری‌ها شود وضعیت اقتصادی‌اش به سوی متوسط سوق می‌یابد و گروهی از مردم که به لحاظ اقتصادی مشکل دارند ممکن است از دریافت خدمات محروم شوند بنابراین چاره‌ای جز این نداریم که مدل ارائه خدمت را در کشور عوض کنیم.

وی ادامه داد: در این راستا باید سراغ تکنولوژی ها و روش‌های ارزان قیمت برویم. وقتی سطح خدمت به سطح پزشک عمومی و پرستار دوره دیده برسد؛ می‌تواند به توازن در حوزه اقتصاد سلامت کمک کند و راه حل آن نیز توجه به پرستاری جامعه‌نگر است. پرستار نباید در چارچوب بیمارستان قرار بگیرد و محدود به آن شود

عبادی با اشاره به پرستاری و پزشکی جامعه نگر گفت: پزشکان مدل درمان محور دارند و یاد گرفته‌اند دارو بنویسند اما اگر رویکرد به سوی پرستاران جامعه نگر تغییر کند به تمام سطوح پنج‌گانه سلامت می‌رسیم.

وی درباره سطوح پنج‌گانه سلامت بیان داشت:‌ سطح اول ارتقای سلامت است یعنی با آموزش و مشاوره وضعیت بهتری پیدا کنیم. سطح دوم پیشگیری است؛ سطح سوم درمان به موقع، سطح چهارم توانبخشی و سطح پنجم مراقبت‌های تسکینی است

وی بیان کرد: پرستاری جامعه نگر کمک به توسعه پرستاری و بهبود تصویر پرستاری در اذهان مردم می‌شود

معاون پرستاری وزارت بهداشت بابیان اینکه خدمات مراقبت تسکینی می‌تواند به خدمات هوم کر اضافه شود؛ بیان داشت:‌ هاسپیس یک فاصله بین بیمارستان تا منزل برای بیمارانی است که نیاز به مراقبت دارند اما نیاز به نگهداری در بیمارستان ندارند

به گفته وی بر اساس برنامه ششم توسعه، وزارت بهداشت مکلف بوده که نظام خدمات جامع و همگانی سلامت را طراحی و اجرا کند و این مسئله مشمول پرستاران می‌شود. بنابراین این سند بالادستی برای حوزه پرستاری نیز تکلیف ایجاد می‌کند.

عبادی گفت: الان در شرف نوشتن برنامه هفتم توسعه هستیم و ان شالله با مشارکت سازمان نظام پرستاری پیشنهادات برای طراحی برنامه هفتم، دریافت می‌شود

معاون پرستاری وزارت بهداشت اعلام کرد: سالانه 8500 تا 10 هزار پرستار در دانشکده ها تربیت می‌شوند اما بسیاری از همکاران حتی طرح را نیز شروع نمی‌کنند زیرا ما 85 درصد ورودی‌هایمان خانم هستند و بعد از فارغ التحصیلی مایل به آغاز کار نیستند و به دلیل دور بودن محل گذراندن طرح، از گردونه خدمت خارج می‌‌شوند. اگر ما خدمات هوم کر را گسترش دهیم بسیاری از این پرستاران جذب می‌شوند. حضور پرستاران در خانه‌های سلامت و مدارس می‌تواند به این اقدام کمک کند.

عبادی در خصوص اقدامات وزارت بهداشت در زمینه پرستاری، اظهار کرد: از حدود دو سال گذشته کلینیک‌های آموزش به بیمار کلید خورد و پایلوت آن صورت گرفت. ما همه فارغ التحصیلان کارشناس ارشد بهداشت جامع و روان را رصد کردیم که جایی غیر از حیطه تخصصی فعال هستند؛ جای‌گذاری این افراد در کلینیک آموزش به بیمار می‌تواند به جامعه نگری خدمات کمک کند. در زمینه مراقبت تسکینی هم به زودی یک کلینیک مراقبت تسکینی نوزادان در بیمارستان مفید آغاز به کار خواهد کرد. مراقبت تسکینی موضوعی مهم است که در پکیج خدمات هوم‌کر هم بیاید.
وی افزود: حریم و حرمت خانه مردم در خدمات هوم کر از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و همکاران ما باید به این بخش توجه کنند.
معاون پرستاری وزارت بهداشت، تاکید کرد: اینکه پرستاران طرحی با اتمام طرحشان از بیمارستان بروند و تعدیل شوند از نقاط ضعف ساختار وزارت بهداشت است. فضای بازار مناسب برای ارائه خدمت را باید از بیمارستان خارج کنیم تا کاریابی اتفاق افتد.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: