1401/03/24١٢:٤٩

رئیس انجمن ملی پرستاری جامعه نگر:

کمک به توانمند سازی مراکز هوم کر و افزایش ارتقا سلامت مردم؛ دو روی یک سکه هست

کمک به توانمند سازی مراکز هوم کر و افزایش ارتقا سلامت مردم؛ دو روی یک سکه هست

رئیس انجمن ملی پرستاری جامعه نگرگفت: در دوسال گذشته موفق شدیم با مجوز وزارت کشور انجمن پرستاران جامعه‌نگر را با هدف ترویج فرهنگ این مدل پرستاری ایجاد کنیم و از مراکز هوم کر حمایت ‌کنیم. اعتقاد ما این است که توانمندسازی مراکز هوم‌کر و ارتقای کیفیت خدمات، دو بعد مهم در این زمینه هستند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری؛ حمیدرضا عزیزی رئیس انجمن ملی پرستاری جامعه نگر در اولین همایش پرستاری جامعه‌نگر تصریح کرد: امروز نخستین همایش ملی پرستاری جامعه‌نگر را با رویکرد نقش مراکز مشاوره و مراقبت‌های پرستاری در منزل در تامین سلامت مردم را برگزار می‌کنیم. از دهه ۷۰ که مراکز هوم کر در کشور رسما شروع به کار کردند تاکنون تغییر و تحولات زیادی به ویژه در دهه ۹۰ با ابلاغ ایین‌نامه جدید رخ داده است. 
 
وی ادامه داد: در دنیا نیز پرستاری جامعه نگر رشد چشمگیری داشته است و نظام سلامت دنیا به ویژه پس از اتمام دهه ۱۹۸۰ میلادی پیشرفت‌ های چشمگیری داشته است.
 
عزیزی افزود: پرستاری جامعه‌نگر یک مراقبت جامع است که از PHC تا مراقبت ها و اقدامات تخصصی را شامل می‌شود. 
در پرستاری جامعه نگر در دنیا از بیمارستان‌محور بودن و مرکز درمانی محور بودن به سمت جامعه‌ محوری حرکت داشته اند و امیدواریم مراکز هوم کر که یکی از شکل های مترقی این بحث است نیز توسعه و تعالی یابد و ضمن جامعیت حرکت تعالی بخش؛ بتواند اتفاقات خوبی را در سطح نظام سلامت رقم زند.
 
وی گفت: در دو سال گذشته در ایام کرونا شاهد نقش‌آفرینی‌ها و شکوفاه شدن ظرفیت ها و نقش های پرستاری از جمله advocacy, caregiver, educator و coordinator بودیم و این نشان می‌دهد که اگر به بخش پرستاری جامعه نگر توجه کنیم اتفاقات بسیار خوبی رخ می‌دهد. 
 
معاون توسعه سازمان نظام پرستاری افزود: پیشرفت‌های دانش و فناوری و تغییرات سالمندی، افزایش بیماری‌های مزمن، مشکلات اقتصادی حوزه سلامت و خدمات گران و افزایش آگاهی مردم و بیماران سبب شده که مدل جدیدی از پرستاری جامعه‌نگر ارائه شود.
 
عزیزی اظهار کرد:کلید توسعه پایدار جوامع انسانی؛ بحث مشارکت مردمی و ارج نهادن به سازمان‌های مردم‌نهاد است، در دوسال گذشته موفق شدیم با مجوز وزارت کشور انجمن ملی پرستاران جامعه‌نگر را با هدف توسعه و ترویج فرهنگ پرستاری جامعه نگر ایجاد کنیم و یکی از رسالت های اصلی ما این است که از مراکز هوم کر حمایت ‌کنیم. 
 
وی افزود: اعتقاد ما این است که توانمندسازی مراکز هوم‌کر و افزایش ارتقای کیفیت خدمات به مردم، دو روی یک سکه است.
 
 اکنون در معاونت پرستاری وزارت بهداشت و سازمان نظام پرستاری کشور به عنوان دو نهاد هویتی در حوزه‌‌ پرستاری کشور، اولویت‌های پرستاری تبیین شده و یکی از اصلی ترین آن ها پرستاری جامعه‌نگر است که امیدواریم با مشارکت همگانی همه مجموعه‌های درگیر در این امر اتفافات چشمگیری را رقم بزنیم و امیدواریم همایش امروز مقدمه‌ای بر توسعه خدمات پرستاری جامعه‌نگر باشد.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: