1401/09/12١٥:٣٧

مشروح سخنان رئیس سازمان نظام پرستاری در مراسم گرامیداشت روز پرستار با حضور رئیس جمهور

مشروح سخنان رئیس سازمان نظام پرستاری در مراسم گرامیداشت روز پرستار با حضور رئیس جمهور

محمد میرزابیگی رئیس کل سازمان نظام پرستاری در مراسم روز پرستار در حضور رئیس جمهور به بیان مطالبات و مشکلات پرستاری پرداخت.

 

 

 

 

به گزارش خبرنگار سازمان نظام پرستاری،‌ محمد میرزابیگی در مراسم روز پرستار در حضور رئیس جمهور اظهار کرد:‌ جناب آقای رئیس جمهور ما قدردان و قدرشناس دستاوردهای ناشی از حمایت‌های همیشگی و مداوم مقام معظم رهبری از پرستاران به ویژه در دو سال گذشته هستیم که این حمایت‍ها هدفمندتر شده است؛ همچنین قدردان حمایت‌های شخص جنابعالی، مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه هستیم که دست به دست هم دادید تا ضمن قریب الوقوع شدن تعدادی از دستاوردها، بالاخره بعد از 15 سال قانون به محاق رفته تعرفه گذاری را در مسیر اجرا قرار دادید.

وی افزود: البته هنوز این قانون کامل اجرا نشده و زمانی کامل اجرا خواهد شد که منابع مربوطه آن پایدار شود و در سرانه خدمات تشخیصی- درمانی قرار بگیرد. در ‌آستانه تدوین بودجه 1402 و برنامه هفتم، اولین خواهش ما این است که با قرار دادن منابع اجرایی این قانون در سرانه، آخرین گام و قدم تکمیلی اجرای این قانون را بردارید زیرا اگر شخص جنابعالی نسبت به دستور این مسئله اقدام نفرمایید همان اراده‌ای که 15 سال مانع از اجرای این قانون شده، الان نیز همان رفتار 15 ساله را با قانون خواهد داشت.

وی ادامه داد:‌ تصویب مصوبات در دولت محترم و حمایت های شما برای تصویب آیین نامه و دستورالعمل‌های اجرایی کارهای بسیار مهمی است اما با این حال چاره اصلی قرار گرفتن در سرانه است؛ ضمناً وزارت بهداشت پرداخت سه ماهه علی الحسابی به پرستاران بخش دولتی داشته که به بهانه قانون بوده اما به معنای اجرای قانون نیست و اگرچه جای تشکر دارد اما مسکن و موقت است و امیدواریم ضمن رفع مشکلات برای اجرای اصل قانون، این قانون برای تمام بخش‌های دولتی، غیردولتی، نیروهای مسلح و فوریت‌های پزشکی اجرایی شود.

دکتر میرزابیگی تصریح کرد:‌ ما محدودیت منابع، مشکلات و شرایط کشور را درک می‌کنیم و نمی خواهیم با طرح مسائل جدید توقعات جدیدی به وجود آوریم اما نمی‌توانیم به همین بهانه از مطالبات واقعی و توافقات قبلی عدول کنیم و اگر سرنوشت دستورات قبلی شما و رهبر انقلاب و توافقات قبلی را دنبال نکنیم ممکن است در اثر عدم اجرا، دیوار بی اعتمادی بین این گونه جوامع و دولت شکل بگیرد و بنابراین استمداد ما از جنابعالی اجرای قانون و منویات حضرت آقا و دستورات شماست.

وی بیان کرد‌: یک موضوع مهم فوق العاده خاص مدافعان سلامت است که از روز پرستار سال قبل تاکنون اجرا نشده در حالی که می‌توان آن را با شیبی ملایم‌تر و ضرایب مختصرتر برای مدافعین سلامت اجرا کرد. همان‌طور که مستحضرید دستگاه‌هایی از فوق العاده خاص برخوردار شدند که یک صدم مدافعان سلامت،‌ سختی کار و فرسودگی شغلی ندارند.

وی خاطرنشان کرد: اولاً از شما چاره اندیشی اساسی برای رفع کمبود مفرط و مزمن نیروی انسانی را خواستاریم که بیش از 150 هزار نفر پرستار را شامل می‌شود؛ برنامه هفتم و بودجه در پیش است و عنایت ویژه جنابعالی را می‌طلبد؛ ثانیاً در کوتاه مدت، عودت و به کارگیری نیروهای طرحی و تمدید طرحی مدافع سلامت در ایام کرونا را خواستاریم که جان فشانی کردند.

رئیس سازمان نظام پرستاری تأکید کرد: در حالی که در روزهای عید سال 99 سیاهی و تباهی ناشی از کرونای منحوس بسیاری از نقاط کشور را درنوردیده بود و به سوی سایر نقاط کشور می‌تاخت، نبود روش‌های درمانی و واکسن و کمبود نیروها میرفت تا زنجیره نظام سلامت را زیر بار ناشی از کرونا متلاشی کند که با درخواست دولت وقت و مداخله نظام پرستاری و استقبال جوانان تازه فارغ التحصیل دهه هفتادی، طرح این افراد داوطلبانه و زودتر آغاز شد و همچنین اتمام طرحی ها با تمدید مجدد طرح خود باعث شدند تا 17 هزار نفر به جمع ناوگان نظام سلامت خسته آن روز اضافه شوند که نوعاً جوانان دهه 70 به بعد بودند.

دکتر میرزابیگی ادامه داد: این جوانان در آن مقطع بن بست‌ها را شکستند اما الان توسط برخی مسئولین دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها از کار بیکار شده‌اند لذا انصاف این است که در یک اقدام متقابل، اقدام ایثارگرانه این عزیزان را که به آنها قول استخدام داده شده بود و حضرت آقا نیز فرمودند که برای پرستاران امنیت شغلی ایجاد کنید؛ با یک مصوبه در ستاد ملی کرونا این افراد را به سر کار خود بازگردانید.

 


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: