1400/11/06١٤:٠٩

عضو کمیسیون بهداشت مجلس:

فرصت طلایی برای احقاق حقوق پرستاران به وجود آمده است

فرصت طلایی برای احقاق حقوق پرستاران به وجود آمده است

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: با تاکید مقام معظم رهبری، اتحاد سازمان نظام پرستاری، وزارت بهداشت و مجلس فرصت طلایی برای احقاق حقوق پرستاران به وجود آمده است و زمان آن است که برای تحقق خواسته های پرستاران منابع پایدار تامین شود.

 

 

به گزارش خبرنگار سازمان نظام پرستاری دکتر محمد پاکمهر روز چهارشنبه در جلسه شورای عالی نظام پرستاری اظهار داشت: بر خود وظیفه می‌دانیم که در کنار جامعه پرستاری باشیم و در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایثارگری‌های جامعه پرستاری را در موج‌های گذشته کرونا فراموش نمی‌کنیم.

وی افزود: امیدواریم در بودجه سال 1401 بودجه مالی پایدار برای تعرفه گذاری خدمات پرستاری در نظر گرفته شود. بحث تسری فوق‌العاده خاص برای سازمان زندان‌ها عملیاتی شد اما چندماه پرداخت شد و به دلیل نبود اعتبار متوقف شد بنابراین ما باید پیگیر منابع پایدار برای پرداختی پرستاران باشیم.

پاکمهر ادامه داد: در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی جلسات زیادی در راستای دفاع از جامعه پرستاری داشته‌ایم. پذیرفتن اینکه قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری اجرا شود در برخی سازمان‌ها سخت بوده و اکنون فرصتی طلایی برای احقاق حق جامعه پرستاری ایجاد شده است.امیدواریم قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری که 14 سال از تصویب آن می‌گذرد در مجلس در بودجه 1401 پیش‌بینی و به خوبی اجرا شود.

وی با بیان اینکه بودجه از دو بخش درآمدی و هزینه‌ها تشکیل می‌شود؛ خاطرنشان کرد: بررسی بخش درآمدی تقریباً به اتمام رسیده است. باید عدد و رقمی بر اساس آنچه که مطالعه شده در قانون بودجه 1401 پیش‌بینی کنیم. بودجه اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری در سال ۱۴۰۱ باید پایدار باشد و وزارت بهداشت باید ملزم به اجرای این قانون باشد. باید در همین سال جاری تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری منطبق با آنچه که خواسته پرستاران است اجرا شود.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس تصریح کرد: پرستاران در شرایط حاد از خودگذشتگی کردند و باید به آنها توجه کنیم. تا 20 بهمن کمیسیون تلفیق کار خود را به پایان می‌رسد و اکنون باید خواسته بحق و مطالبه پرستاران را حداقل تا پایان سال با مبالغ مشخص، محقق کنیم.

وی درباره تبدیل وضعیت نیروهای غیر رسمی گفت: تبدیل وضعیت باید از ستاد ملی مقابله با کرونا پیگیری شود و ما نیز در مجلس نامه‌نگاری لازم را انجام داده‌ایم. باید اهمیت موضوع تبدیل وضعیت جامعه پرستاری به اعضای ستاد گفته شود؛ بسیاری از این نیروهای غیر رسمی سن‌شان بالا رفته و در دوران کرونا زحمت کشیده‌اند و بار پنج پیک گذشته کرونا بر دوش آنها بوده است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ادامه داد: در رابطه با استخدام جدید نیز کمیته‌ای متشکل از نمایندگان کمیسیون بهداشت و درمان، سازمان نظام پرستاری، مرکز پژوهش‌های مجلس و سازمان برنامه شکل گرفته است و پیگیری‌ها انجام می‌شود.

وی درباره نتایج پیگیری مطالبات از سوی سازمان نظام پرستاری تصریح کرد: از 52 هزار مجوز استخدامی که از سال 98 صادر شده بود؛ فقط  16 هزار مورد جذب شده بودند؛ اما اکنون 5 هزار نفر بلاتکلیف‌ هستند که سهمیه برخی دستگاه‌ها مانند بنیاد شهید هستند و این موفقیت نتیجه پیگیری‌ها و اتحاد است.

 


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: