1401/12/10١٦:٢٦

معاون پرستاری وزارت بهداشت خبر داد:

افزایش ۲۳ درصدی ظرفیت پذیرش دانشجوی پرستاری

افزایش ۲۳ درصدی ظرفیت پذیرش دانشجوی پرستاری

معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از افزایش ۲۳ درصدی ظرفیت پذیرش دانشجوی پرستاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی نظام پرستاری؛ عباس عبادی در مراسم افتتاحیه چهارمین دوره پودمان کشوری مدیریت اثربخش که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی ایران در راستای طرح "بیمارستان های الگو" در مرکز همایش های رازی برگزار شد، مقوله کمبود پرستار را یکی از موضوعات مبتلابه نظام های سلامت تمام دانست و گفت: مدیریت این مساله به عنوان یک پدیده چند عاملی، مستلزم پرداختن به ابعاد مختلف از جمله افزایش عرضه از طریق افزایش ظرفیت پذیرش دانشکده های پرستاری است که در این راستا امسال نسبت به سال ۱۴۰۰ ظرفیت پذیرش دانشجو ۲۳ درصد افزایش یافت.
 
وی ضمن ابراز قدردانی از تلاش های کارکنان نظام سلامت و به ویژه پرستاران در طی دوره پاندمی کووید۱۹ و گرامیداشت مقام مدافعان سلامت، از پرستاران به عنوان "سربازان سلامت" یاد کرد که هدف غایی آن‌ها، ارایه مراقبت ایمن در بستر کار تیمی است تا آحاد جامعه، خدمات باکیفیت، مقرون به صرفه و با حداقل آسیب را دریافت کنند.
 
معاون پرستاری وزارت بهداشت در این مراسم که با حضور یکصد نفر از مدیران خدمات پرستاری بیمارستان های دانشگاه علوم پزشکی ایران، شهید بهشتی و سرپرستاران بیمارستان های الگو شامل بیمارستان لقمان و بیمارستان شفا یحیائیان برگزار شد، ضمن اشاره به ضرورت تناسب میان ارایه دهندگان مراقبت با گیرندگان خدمت، به اهمیت وجود نیروی پرستاری کافی به منظور ارایه مراقبت ایمن و اثربخش اشاره کرد و گفت: مقوله کمبود پرستار یکی از موضوعاتی است که مبتلابه نظام های سلامت تمام دنیا از جمله کشورهای توسعه یافته بوده و کشور ما نیز از آن متاثر است.
 
وی افزود: بدیهی است مدیریت این مساله به عنوان یک پدیده چند عاملی، مستلزم پرداختن به ابعاد مختلف از جمله افزایش عرضه از طریق افزایش ظرفیت پذیرش دانشکده های پرستاری، جذب و نگهداشت پرستاران و ایجاد شرایط برای ممانعت از مهاجرت آنهاست.
 
عبادی با اشاره به تلاش های معاونت پرستاری در این حوزه، نظیر افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی پرستاری، فارغ التحصیلی سالانه حدود ۱۰ هزار دانشجوی پرستاری و اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، بیان کرد: علیرغم تمام این اقدامات، یکی از راهبردهای اساسی در تمام دنیا، افزایش ارائه مراقبت های مستقیم به واسطه بازطراحی فرآیندهای مراقبتی است که منجر به مدیریت زمان پرستاران و تخصیص آن به ارائه مراقبت مستقیم می شود.
 
معاون پرستاری وزارت بهداشت اضافه کرد: طرح بیمارستان الگو در راستای کاهش اقدامات غیرضروری و اصلاح فرآیندهای مراقبتی در جهت کاهش اقدامات غیر پرستاری و جایگزینی آن با اقدامات مرتبط با شرح وظایف پرستاری طراحی شده که از تیرماه ۱۴۰۱ در دست اجراست و برگزاری این پودمان آموزشی با هدف توانمندسازی مدیران در شناسایی فرآیندهای نیازمند بازنگری، انجام می پذیرد.
 
وی با تاکید بر به کارگیری دانش روز و فناوری های جدید و همچنین، تقویت مهارت های ارتباطی و ایجاد فضای کریمانه در محیط کار به عنوان یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار بر رضایتمندی گیرندگان خدمت، بر خداباوری، مردم مداری و اخلاق محوری تاکید کرد.
 
گفتنی است این دوره با حضور استادان مجرب در حوزه های مدیریت، اعتباربخشی و پایش و ارزشیابی تا روز جمعه ۱۲ اسفند ماه جاری ادامه دارد.
 
منبع: وبدا 


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: