1402/03/07١٦:٢٩

رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری کرمانشاه:

دوره‌های بهیاری قابلیت آموزش توانمندی‌های تخصصی لازم برای فعالیت افراد را ندارند

دوره‌های بهیاری قابلیت آموزش توانمندی‌های تخصصی لازم برای فعالیت افراد را ندارند

رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری کرمانشاه گفت: با توجه به تخصصی شدن بیمارستان‌ها و وجود نیروی متخصص، دوره‌های بهیاری قابلیت تربیت و آموزش توانمندی‌های تخصصی لازم برای فعالیت افراد را ندارند.

ارسلان نادری‌پور رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری کرمانشاه در گفت‌و‌گو با خبرنگار روابط عمومی نظام پرستاری، گفت: شنیده‌ها حاکی از آن است که وزارت بهداشت قرار است دوباره دوره بهیاری را احیا کند، البته گفتنی است درباره صحت و درستی این خبر اطمینان کلی ندارم و اگر به طور یقین قرار است این دوره دوباره احیا شود، اصلا بازتاب خوبی ندارد و این دوره منسوخ شده است.

رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری کرمانشاه ادامه داد: با توجه به تخصصی شدن بیمارستان‌ها و وجود نیروی متخصص، دوره‌های بهیاری قابلیت تربیت و آموزش توانمندی‌های تخصصی لازم برای فعالیت افراد را ندارند.

وی گفت: با تمام احترامی که برای بهیاران قائل هستم، اما لازم به یادآوری این نکته است که به هیچ عنوان یک بهیار، توانمندی کار در یک بیمارستان و مرکز درمانی تخصصی را ندارد.

نادری‌پور ادامه داد: نیروی بهیار مناسب برای سیستم قبلی بود که پرستار تخصصی نداشتیم و دیدگاه به پرستار طور دیگری بود که مجبور بودند با برگزاری دوره‌های کوتاه‌مدت، افرادی تربیت کنند که نیازهای ابتدایی و اورژانسی بیماران را برآورده کنند.

رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری کرمانشاه تصریح کرد: به عنوان مثال، در یک بازه زمانی، پزشکانی از کشورهای هند و پاکستان به ایران می‌آمدند زیرا در آن برهه، نیاز کشور بود، به همین ترتیب با وجود اساتید خوب پرستاری در دانشکده‌ها نیز می‌توانیم پرستار متخصص تربیت کنیم که بتواند کارهای تخصصی را به نحو احسن انجام دهد.

وی همچنین درباره مهاجرت پرستاران نیز، گفت: ما جزو یکی از کشورهایی هستیم که در توانمندی تربیت پرستار خوب عمل کردیم، همین مهاجرت پرستاران و استقبال کشورهای دیگر نشان‌دهنده این است که پرستاران ما مهارت‌های علمی بالایی دارند و در اصل، آن‌ها سرمایه‌های کشور هستند که خارج می‌شوند و این موضوع تأثیر منفی بر آینده کشور دارد.

نادری‌پور در ادامه به مشکل جایگاه پرستاران نیز اشاره و اظهار کرد: در حال حاضر مشکل پرستاران ما، جایگاهشان است، پرستاران باید جایگاهی در تصمیم‌گیریها داشته باشند که متأسفانه ندارند.

رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری کرمانشاه در پایان خاطرنشان کرد: باید به معاونت پرستاری برای مدیریت پرستاری دانشگاه‌ها بیشتر اختیار داده شود و بودجه مستقل برای تصمیم گیری در انتخاب پرستار تخصیص یابد؛ همچنین بودجه واحد پرستاری اگر جدا شود پرداخت‌ها تثبیت می‌شود، زیرا غالبا پرداخت‌ها در بیشتر استان‌ها با تأخیر یک ساله انجام می‌شود.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: