1402/03/08١٣:٣٠

رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری زنجان:

مبنای محاسبه اضافه‌کاری پرستاران نیازمند تغییر است

مبنای محاسبه اضافه‌کاری پرستاران نیازمند تغییر است

رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری زنجان گفت: برای ماندگاری نیروهای پرستاری مبنای محاسبه اضافه کاری باید تغییر کند که در این صورت موجب ایجاد انگیزه بیشتر در بین نیروهای پرستاری نیز می‌شود.

فریدون اسکندری رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان نظام پرستاری درباره جذب نیروهای پرستاری، اظهار کرد: تعدادی نیروهای پرستاری که در زنجان در حال جذب است، کفاف کمبودها را نمی‌دهد و بخش‌های بزرگی نیز در بیمارستان‌ها در حال آماده‌سازی هستند که نیاز به نیروی پرستاری را افزایش می‌دهد.

وی افزود: بازنشستگی نیروها از سویی و نیز خروج نیروهای طرحی از چرخه، نیاز به جذب نیرو را افزایش داده است؛ در عین حال تعداد افرادی که تمایل دارند به سر کار بازگردند نیز کاهش یافته است.

رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری زنجان با اشاره به اینکه کمبود پرستار برای کادر درمان و بیماران آسیب‌زاست، ادامه داد: کمبود نیروی پرستاری باعث شده نیروهای باقیمانده فشار کاری بیشتری را تحمل کنند که این مسئله منجر به فرسودگی شغلی نیروها می‌شود؛ از سوی دیگر به دلیل کاهش کیفیت درمان، بیماران نیز رضایت کمتری دارند.

اسکندری گفت: نیروهای موجود پرستاری به دلیل پایین بودن درآمدشان ترجیح می‌دهند خارج ازبیمارستان‌ها کار کنند.

وی با انتقاد ازنحوه محاسبه اضافه کار پرستاران، تصریح کرد: برای ماندگاری نیروهای پرستاری مبنای محاسبه اضافه کاری باید تغییر کند که در این صورت موجب ایجاد انگیزه بیشتر در بین نیروهای پرستاری نیز می‌شود.

رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری زنجان در پاسخ به سؤالی مبنی بر نحوه اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، بیان کرد: در زنجان مبلغی را بابت سه ماهه نخست سال ۱۴۰۱پرداخت کردند که به صورت علی‌الحساب و نامطلوب پرداخت شد، برخی تأکید دارند بگویند قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، معادل همین پرداخت‌های علی‌الحساب است، اما این طور نیست و تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری به صورت ناقص در حال اجراست.

اسکندری ادامه داد: احصاء درآمد برای تعرفه باید دقیق انجام شود و در بحث بازتوزیع نیز نارضایتی شدیدی داشته‌ایم و جدولی که ارسال کرده‌اند، نارضایتی را در برخی از واحدها مانند اتاق عمل، ریکاوری به دنبال داشته است.

وی خاطرنشان کرد: بحث سه ماهه چهارم ۱۴۰۰نیز مطرح بود، اما پرداخت نشد و مشخص نشد که وعده‌ای ‌که داده شده، چرا فراموش شده است.

رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری زنجان تأکید کرد: باید تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری با اساس مفاد قانونی آن، اجرا، تا ضعف‌ها مشخص شود؛ پرداخت علی‌الحساب مشکل ما را حل نمی‌کند.

اسکندری با اشاره به سختی کار پرستاران نیز، گفت: قانون مشاغل سخت و زیان‌آور برای پرستاران اجرا نمی‌شود و اگر کسی بخواهد ۲۵ساله بازنشسته شود، باید به دیوان عدالت اداری مراجعه کند و درگیر روند بروکراسی ادرای شود.

وی اضافه کرد: درباره رفاه کارکنان پرستاران، هیچ اقدامی صورت نمی‌گیرد و این موضوع نیز مورد اعتراض ما قرار گرفته است، در پرداخت معوقه‌ها نارضایتی وجود دارد و پرداخت کارانه نیز حدود ۱۰ماه معوقه دارد که انگیزه پرسنل را نسبت به ادامه کار کمتر کرده است.

رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری زنجان در پایان نسبت به اجرای فوق‌العاده خاص برای نیروهای پرستاری نیز ابراز امیدواری کرد‌.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: