1401/08/04٢٠:٢٢

تشریح مشکلات و مسائل مربوط به پرستاری توسط مدیران پرستاری

تشریح مشکلات و مسائل مربوط به پرستاری توسط مدیران پرستاری

مدیران پرستاری بیمارستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی خدمات درمانی شهید بهشتی طی نشستی مطالبات و نظرات خود را به رئیس کل سازمان نظام پرستاری ارائه دادند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری؛ صبح امروز نشستی با حضور رئیس کل سازمان نظام پرستاری و هئیت رئیسه این سازمان با مدیران پرستاری بیمارستان‌های تابعه دانشگاه علوم پزشکی خدمات درمانی شهید بهشتی برگذار شد.

در این نشست هریک از مدیران پرستاری به ارائه نظر و مشکلات پرستاران پرداختند و رئیس کل سازمان نظام پرستاری در پایان به هریک از سوالات پاسخ داد وهمچنین به تشریح قانون تعرفه گذاری پرستاری به طور شفاف پرداخت.

افزایش مهاجرت پرستاران در کشور

 فاطمه گودرزی مترون بیمارستان لقمان حکیم  در این نشست گفت: پرستاران در همه مقاطع زمانی در حال مجاهدت هستند اما در برخی مقاطع همچون دوران کرونا، این مجاهدت‌ها بروز و ظهور بیشتری می‌یابد.

وی ادامه داد: در چند سال اخیر کشور با مشکل کمبود پرستاران مواجه شد و بر این اساس، اقدامات تشویقی برای جذب پرستاران دیگر کشورها در نظر گرفته شد که همین مساله، در کنار مشکلات و خواسته‌های این قشر متخصص سبب شد تا مسیری برای خروج پرستاران کشور گشوده شود.البته مهاجرت پرستاران موضوعی است که در چند ماهه اخیر مسئولان بارها به آن اشاره و برآورد کرده‌اند و این موضوع به نوبه خود جامعه را در آینده دچار چالش می کند.

ارج نهادن به کرامت پرستاری

شیرین اسماعیلی مترون بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به حفظ نیروی پرستاری در بیمارستان‌ها گفت: ما باید تلاش خودمان را بکنیم تا نیروی پرستاری را با در نظر گرفتن کرامت پرستاری و حل مشکلات و مطالبات آنان حفظ بکنیم . با توجه به اینکه ضریب نیروی پرستاری ما در حال افت است و سازمان های برنامه ریزی نسبت به این موضوع بسیار بی توجه هستند؛نیاز است تدابیری برای این موضوع اندیشیده شود.

وی ادامه داد: از جمله این تدابیر می‌تواند، حل مشکل مسکن پرستاران‌، افزایش اضافه کاری پرستار، برقراری فوق العاده خاص، بازنشستگی پیش از موعد در نظر گرفتن امکانات درمانی و... باشد. همچنین باید توجه داشته باشیم تکریم زبانی پرستاران فایده ندارد و مسئولان باید در بعد عملی از پرستاران تکریم کنند.

منصوره خاوری مترون بیمارستان مهدیه درباره تعرفه گذاری بیان کرد: حدود ۱۴سال برای اجرای تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری صبر کردیم  و این مسئله در بیمارستان ما مطرح است که تعرفه به پرستاران بخش زایمان تعلق نمیگیرد و این موضوع به نوبه خود باعث آزرده شدن پرستاران شده است و خیلی از پرستاران درخواست انتقال به بخش های دیگر را دارند.

آسیب اضافه کاری اجباری بر روی پرستاران

مهدی امیری مدیر بیمارستان طالقانی افزود: ما با کمبود شدید پرستار در بیمارستان مواجه هستیم به طوری که در بیمارستان 470 تخت وجود دارد و ما حدود 280 کارشناس پرستاری برای ارائه خدمت داریم که این تعداد پرستاران به شدت کم می باشد و از طرفی دیگر ورودی بیمارستان‌ها اکثرا پرستاران طرحی می‌باشند.

وی ادامه داد: کمبود پرستار باعث اضافه کاری اجباری برای کادر درمان می شود که این موضوع به نوبه خود آسیب جسمی و روحی فراوانی برای پرستاران دارد.

توجه به اخلاق حرفه ای پرستاران

مریم بازگیریان مدیر بیمارستان شهدای تجریش در انتها به مسائل آموزش پرستاران فارغ التحصیل اشاره کرد گفت: با توجه به اهمیت رشته پرستاری، متاسفانه شاهد این هستیم که به فارغ التحصیلان پرستاری آموزش اخلاق حرفه ای پرستاری آنطور که باید ارائه نمی‌شود و شایسته است این موضوع پیگیری شود که علاوه بر کسب مهارت و تخصص توسط پرستاران به مهارت اخلاق حرفه ای نیز توجه شود.

در آخر برخی از مدیران پرستاری نیز به تشریح و ارائه نظرهای خود پرداختند.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: