1402/03/16١٤:٤٦

رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری شهرستان فردوس:

احیای دوره بهیاری سیستم سلامت کشور را با چالش مواجه خواهد کرد

احیای دوره بهیاری سیستم سلامت کشور را با چالش مواجه خواهد کرد

رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری شهرستان فردوس، احیای دوره بهیاری از سوی وزارت بهداشت را موجب ایجاد چالش‌هایی برای سیستم سلامت کشور دانست.

حمید احسانی‌مقدم رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری شهرستان فردوس در گفت‌و‌گو با خبرنگار سازمان نظام پرستاری با اشاره به برخی اخبار پیرامون احیای دوره بهیاری از سوی وزارت بهداشت، گفت: در دهه‌های 40 و 50 به دوره بهیاری نیاز بود، زیرا آموزش مانند امروز تخصصی و آکادمیک نشده بود، اما اکنون با گسترش دانشگاه پرستاری و به‌روز شدن علم و تخصص، دیگر نیازی به دوره بهیاری نیست و ایجاد و احیای این دوره، بعد‌ها می‌تواند برای سیستم سلامت چالش‌هایی را ایجاد کند.
 
وی همچنین درباره مشکلات پرستاران شهرستان فردوس نیز، بیان کرد: یکی از مشکلات پرستاران فردوس نحوه درست اجرا نشدن طرح تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری است و مبالغ واریزی نیز خیلی راضی‌کننده نبوده است.
 
رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری شهرستان فردوس با تأکید بر اینکه قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری به صورت ناقص اجرا شده و سازمان نظام پرستاری نیز با نحوه اجرای این قانون به شکل فعلی رضایت ندارد، گفت: موضوع دیگر نیز بحث فوق‌العاده خاص است که در اکثر مواقع در دانشگاه‌های علوم پزشکی اجرا و یا پرداخت نمی‌شود.
 
احسانی‌مقدم تأکید کرد: همچنین از جمله مشکل دیگر پرستاران می‌توان به عدم تبدیل وضعیت آن‌ها اشاره کرد که در این خصوص بسیاری از پرستاران در رنج به سر می‌برند.
وی در ادامه، یکی دیگر از مشکلات موجود بر سرِ راه پرستاران را محیا نبود شرایط مالی و معیشتی دانست و اظهار کرد: زمانی که در داخل کشور برای پرستاران شرایط محیا نباشد در حالی که تسهیلات، شرایط مالی و... در کشورهای دیگر محیا باشد، پرستاران ما به مهاجرت روی می‌آورند و عوارضی این مهاجرت باعث می‌شود یک سوم از آموزش‌دیدگان امروز مهاجرت کنند.
رئیس هیأت‌مدیره نظام پرستاری شهرستان فردوس ادامه داد: در واقع، با مهاجرت‎‌هایی که صورت می‌گیرد، ما هزینه آموزش پرستاران را برای کشورهای دیگر پرداخت می‌کنیم که ممکن است با آن کشور روابط خوبی هم نداشته باشیم.
 
احسانی‌مقدم در پایان خاطرنشان کرد: تسهیلات و شرایط معیشتی باید به‌گونه‌ای باشد که برای پرستاران جاذبه داشته باشد، حتی پرستارانی که مهاجرت کردند نیز باید با فراهم کردن شرایط، به بازگشت به کشور ترغیب شوند.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: