1402/09/08١٢:١٤

پرستاران مشهد، خسته زیر بار کمبود نیروی انسانی

پرستاران مشهد، خسته زیر بار کمبود نیروی انسانی

مشهد به عنوان قطب گردشگری سلامت در شمال‌شرق کشور با کمبود پرستار مواجه است که متولیان این بخش تلاش دارند این مشکل را با اضافه‌کاری پرستاران جبران کنند، اما این امر فرسودگی شغلی پرستاران، کاهش کیفیت خدمات درمانی و افت رضایتمندی بیماران را در پی دارد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام پرستاری؛ مشهد مقدس به خاطر وجود بارگاه منور رضوی، سالانه مقصد بسیاری از زائران و گردشگران ایرانی و غیرایرانی است که با توجه به وجود پزشکان حاذق، تجهیزات پیشرفته و خدمات باکیفیت و ارزان‌قیمت درمانی، به منظور دریافت خدمات به این قطب گردشگری سلامت سفر می کنند.

بدون شک بخش عمده بار این خدمات درمانی بر دوش پرستارانی است که با انگیزه بالا و دلسوزی در مراکز درمانی این کلانشهر سرگرم خدمت رسانی به بیماران هستند.
 
بر اساس استاندارهای جهانی، پرستاران به عنوان حلقه اصلی نظام سلامت، باید تنها در یک نوبت کاری فعالیت کنند اما در خراسان رضوی و به ویژه در مشهد، که با بحران پرستار مواجه است، پرستاران مجبورند در چند نوبت، آن هم با حقوقی نه چندان درخور توجه به فعالیت بپردازند و این شرایط سخت موجب خستگی مضاعف، فرسودگی شغلی و در نهایت مهاجرت آنان می شود.
 
با توجه به اهمیت وجود پرستار در حفظ سلامت جامعه، افزایش سهمیه استخدامی و جذب نیروی انسانی، افزایش حقوق و تعرفه‌های پرستاران و کاهش نوبت های اجباری، امری ضروری است که نیازمند توجه مسوولان این حوزه است.شمار پرستار به تخت در مشهد کمتر از استاندارد کشور
 
دکتر محمد صادقی، مدیر اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: استاندارد کشوری تعداد پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی ۱.۸ نفر است که این شاخص در دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۹ دهم پرستار است که معادل نصف میانگین کشوری است.
 
فعالیت ۶ هزار و ۵۰۰ پرستار در بیمارستان‌های دولتی مشهد
 
مدیر اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: هم اکنون در مجموعه پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۱۰ هزار و ۵۰۰ نیرو شامل پرستار، کمک بهیار، کارشناس اتاق عمل و هوشبری، در ۱۴ بیمارستان دولتی مشهد و ۱۵ بیمارستان دولتی در دیگر شهرستان‌های زیر پوشش این دانشگاه فعالیت می‌کنند.
 
۶ هزار و ۵۰۰ نفر پرستار در مراکز درمانی دولتی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد فعالیت دارند که ۷۰ درصد آنان زن و ۳۰ درصد بقیه مرد هستند.
 
دکتر صادقی افزود: از این تعداد ۶ هزار و ۵۰۰ نفر پرستار هستند که ۷۰ درصد آنان زن و ۳۰ درصد مرد هستند.
 
ضرورت استخدام جایگزین برای پرستاران بازنشسته
 
به گفته مسولان کشوری، سالانه به طور متوسط از مجموعه کارکنان نظام سلامت بین ۶ تا هفت هزار نفر بازنشسته می‌شوند که معمولاً ۴۰ درصد از آنان از ظرفیت گروه پرستاری است.
 
ماهانه به طور متوسط بین ۲۰ تا ۲۵ پرستار شاغل در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد بازنشسته می‌شوند که این بازنشستگان، نیازمند نیروی جایگزین هستند.
 
مدیر اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ماهانه به طور متوسط ۲۰ تا ۲۵ پرستار شاغل در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی زیر پوشش این دانشگاه بازنشسته می‌شوند که این بازنشستگان، نیازمند نیروی جایگزین هستند.
 
دکتر صادقی افزود: هر سه ماه یک بار بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ پرستار فارغ التحصیل شده و در سامانه "رشد" ثبت‌نام می‌کنند که این میزان برای فعالیت در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد جذب می‌شوند.
 
وی ادامه داد: در آزمون استخدامی امسال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز سهمیه استخدامی دانشگاه علوم پزشکی مشهد حدود ۴۰۰ نفر بود که ۲۵۰ نفر برای فوریت‌های پزشکی اورژانس و بین ۱۳۰ تا ۱۴۰ نفر برای شغل پرستاری آزمون دادند و هنوز نتایج قبولی این آزمون استخدامی اعلام نشده و مشخص نیست چند نفر از آنها نیروی تبدیل وضعیت بوده و چند نفر نیروی جدید استخدام شده اند.
 
ناعدالتی در پرداخت‌ها، نارضایی پرستاران
 
سرپرستار بخش آی. سی. یوی بیمارستان شهید هاشمی‌نژاد مشهد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از آنچه که نبود عدالت در پرداخت‌ها و ناعادلانه بودن تعرفه گذاری خدمات پرستاری خواند گلایه کردئ و گفت: اکنون شیوه غالب پرداخت در نظام سلامت کشور برای پزشکان، بر اساس «فی فورسرویس» یا همان پرداخت به ازای خدمت یا کارانه است.
 
مصطفی شکری افزود: این در حالی است که شیوه پرداخت برای پرستاران به صورت "شب تخت" و نه میزان کار محاسبه می شود یعنی اگر که مراقبت از یک بیمار پرکار و یا کم‌کار باشد مبلغ کارانه پرداختی به پرستار یکسان است که این به دور از عدالت است و باید همان شیوه پرداخت به پزشکان برای پرستاران هم در نظر گرفته شود.
 
وی ادامه داد: معاینه و ویزیت بیمار بستری شده در بیمارستان توسط پزشک ۱۰ دقیقه زمان می برد، اما اجرای دستورهای مراقبتی و درمانی بیمار که مهمترین و تکمیل کننده حلقه سلامت است، بر عهده پرستاران، کارشناسان آزمایشگاه و کارشناسان رادیولوژی است اما حق الزحمه ویزیت تنها به پزشک اختصاص می‌یابد.
 
سرپرستار بخش آی. سی. یوی بیمارستان شهید هاشمی‌نژاد مشهد گفت: با وجودی که پرستاران به دلیل ارتباط نزدیک با بیماران در معرض ابتلا به بیماری‌های واگیردار خطرناک همچون هپاتیت، اچ.آی.وی، کرونا و غیره بوده و عمدتا در چند نوبت کاری مشغول به فعالیت هستند اما حداقل حقوق کارگری برای آنان منظور می‌شود به گونه ای که در بیمارستان‌های دولتی پایین‌ترین حد حقوق یک کارمند، مربوط به پرستار است.
 
شکری با اشاره به افزایش آمار مهاجرت پرستاران طی سال های اخیر به کشورهای عمان، آلمان، انگلیس و کانادا به دلیل بالا بودن دستمزد و حقوق پرستاران در این کشورها، افزود: مهاجرت پرستاران زنگ خطری برای سلامت جامعه محسوب می شود که باید دولت و مسوولان امر چاره ای برای آن بیندیشند.
 
مراجعه ماهانه ۴۵ پرستار برای دریافت گواهی رضایت شغلی
 
مدیر اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص میزان مهاجرت پرستاران گفت: آمار مهاجرت پرستاران مشخص نیست چرا که معلوم نیست پرستارانی که اقدام به دریافت گواهی رضایت شغلی (گود استندینگ) می‌کنند آنرا برای مهاجرت و یا اشتغال در دیگر بیمارستان‌ها می خواهند.
 
دکتر صادقی افزود: ماهانه بین ۴۰ تا ۴۵ نفر از پرستاران برای دریافت گواهی رضایت شغلی به منظور فعالیت در دیگر بیمارستان‌ها، راه‌اندازی مرکز درمان و یا مهاجرت به سایر کشورها مراجعه می‌کنند.
 
مدیر اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ادامه داد: استخدام نیروی پرستار جدید و کاهش ساعات اضافه کار اجباری و پرداخت مطالبات تعرفه‌های پرستاری سال‌های ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ از جمله مطالبات پرستاران است.

منبع: خبرگزاری ایرنا


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: