1402/12/07١٢:٣٢

اهمیت مسئله فرهنگی، رفاهی برای پرستاران

اهمیت مسئله فرهنگی، رفاهی برای پرستاران

عضو شورای عالی سازمان نظام پرستاری گفت: يکی از مقوله‌هایی که‌ اکنون حائز اهمیت است‌، مسئله فرهنگی، رفاهی برای همکاران است‌، با توجه‌ به‌ وضعيت معیشتی و مشکلات موجود جامعه پرستاری، نیاز مبرم به اقدامات فرهنگی و رفاهی احساس می‌شود و نیاز اساسی جامعه‌ پرستاری است.

علی اکبر عباسی عضو شورای‌عالی نظام پرستاری در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی سازمان نظام پرستاری، گفت: مطالبه‌ چند ساله ما این است که فوق‌العاده خاص را به پرستاران پرداخت کنند، اول قرار نبوده‌ که فوق‌العاده خاص را به کارمندان وزارتخانه های ديگر پرداخت کنند، اول قرار بوده‌ که این فوق‌العاده خاص به پرستاران تعلق بگیرد، شروع پیگیری‌ها برای فوق‌العاده خاص از سوی سازمان نظام‌ ‌پرستاری بوده ما در سازمان‌ نظام‌ پرستاری پیگیری‌هایی با نمایندگان مجلس انجام داديم، در کمیسیون تلفيق بودجه‌ ۱۴۰۳ تصويب، اما بعد مشخص شد که فوق‌العاده خاص به کارمندان دیگر وزارتخانه‌ها هم تعلق می‌گیرد.


وی افزود: يکی از مقوله‌هایی که‌ الآن حائز اهمیت است‌، مسئله فرهنگی، رفاهی برای همکاران است‌، با توجه‌ به‌ وضعيت معیشتی و مشکلات موجود جامعه پرستاری، نیاز مبرم به اقدامات فرهنگی و رفاهی احساس می‌شود و نیاز اساسی جامعه‌ پرستاری است. 


عضو شورای‌عالی نظام پرستاری ادامه داد: البته‌ برای رفاه پرستاران اقداماتی انجام شده‌، اما کافی نبوده‌ است‌، باید در هر شهری يک اقامتگاهی برای پرستاران داشته‌ باشیم که ما در کمیسیون فرهنگی اعلام کرديم سه نقطه‌ اقامتگاهی در کشور اضافه‌ شده‌ است و خودمان هم در شهرهای مختلف مشغول‌ رایزنی هستیم. بنده‌ با چند مرکز بومگردی صحبت‌ کردم‌ و قرار است‌ با آن‌ها قرارداد منعقد کنيم، در شهر مشهد نيز قراردادی منعقد خواهد شد، انشاالله در قشم و کيش نیز در آينده انجام‌ می‌شود.


عباسی با بيان اينکه مراکز اقامتی برای پرستاران بسیار کم است‌، اظهار کرد: سازمان‌ قبلا اعلام‌ کرده بود که در قشم و کيش مراکز اقامتی برای پرستاران موجود است‌، اما ظرفیت این مراکز اقامتی همیشه تکمیل است‌ و پاسخگوی تقاضای پرستاران نيست.


وی اضافه‌ کرد: اقدامات فرهنگی و رفاهی انجام نشده و تقاضا داريم که همکاران این اقدامات را حتما انجام دهند. قبلا جشنواره‌های ورزشی داشتیم که‌ الآن هم بايد ادامه دهیم. برگزاری جشنواره‌های شعر، قصه‌، خاطره‌گویی پرستاران، ساخت فیلم‌های کوتاه برای پرستاران، جشنواره‌های فرهنگی و ادبی و...، در اولویت‌های ما قرار دارد تا انشاالله انجام‌ شود، البته‌ مسائل فرهنگی فراموش شده، اما حتما باید انجام‌ شود.


عضو شورای‌عالی نظام پرستاری همچنين به دلایل افزايش مهاجرت‌ پرستاران اشاره تصريح کرد: پرستاران تقاضاهای زیادی برای مهاجرت‌ و خروج از کشور دارند، به‌ این‌ دلیل است‌ که‌ وضعيت معیشتی پرستاران مطلوب‌ نيست و درآمدشان خیلی پایین است، اما بالاترین حقوق را پرستاران در کشورهای همسايه ما دريافت می‌کنند، به عنوان‌ مثال‌ برای مهاجرت‌ پرستاران به کشور عمان متقاضی زیادی داریم، چون‌ در این کشور حقوق پرستاران بسیار بالاست. حقوق پرستاران در کشورهای عربی، حداقل ۱۰ برابر کشور ماست، در کشورهای اروپایی که جای خود دارد.
به دلیل وضعيت نامناسب‌ معیشتی پرستاران متقاضی برای مهاجرت‌ افزايش يافته است‌.


عباسی تأکید کرد: برای فعالیت‌های فرهنگی برنامه‌های زيادی داریم، بيشتر به امر رفاهی تأکید دارم‌، چون‌ هر چقدر این مسائل مدنظر قرار گيرد، پرستار انگیزه بیشتری برای خدمت دارد.
وی تصریح: همکاران ما با توجه‌ به‌ سختی کار، به تفریح و برنامه‌های فرهنگی نیاز جدی دارند، اما هزینه‌های سفر نيز بالاست، بسیاری از همکاران، متقاضی استفاده از امکانات رفاهی و اقامتی سازمان نيز هستند، اما بودجه و درآمد کافی برای استفاده از این امکانات را ندارند.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: