1401/09/13١٤:٤٤

عضوشورای عالی سازمان نظام پرستاری:

خواهان رسیدگی مسئولان به کمبود نیرو هستیم

خواهان رسیدگی مسئولان به کمبود نیرو هستیم

عضوشورای عالی سازمان نظام پرستاری گفت: سالهاست که درباره برخی از مشکلات پرستاری از جمله کمبود نیرو، صحبت می‌شود و همکاران ما از سختی و فشار کار و کمبود شدید نیروی پرستاری واقعا شاکی هستند و خواهان رسیدگی مسئولان به این کمبود شدید هستند.

حسین متعارفی در گفت‌وگو با خبرنگار سازمان نظام پرستاری درباره تعرفه گذاری خدمات پرستاری اظهار داشت: در رابطه با بحث تعرفه گذاری خدمات پرستاری، در ابتدا باید از همه افرادی که برای پرداختی پرستاران تلاش کردند تقدیر و تشکر کنیم. باید بدانیم به هر حال  اجرای هر برنامه‌ای ممکن است با کم و کاستی‌هایی مواجه باشد و حتما هم این کم و کاستی‌ها وجود خواهد داشت.

وی افزود:‌ در رابطه با بحث تعرفه گذاری خدمات پرستاری چند تا ایراد می‌توان مطرح کرد و چند مشکل وجود دارد؛ یکی اینکه سهمی که برای هر کدام از بخش‌ها در نظر گرفته شده مبهم است و واضح نیست، به عنوان مثال برای فوریت‌های پزشکی سه درصد در نظر گرفتند که این سه درصد مبلغ بسیار ناچیزی است؛ همچنین سهم آموزشی را دو درصد در نظر گرفتند که این دو درصد معلوم نیست که چگونه داده میشود و به کدام بخش از آموزش پرداخت خواهد شد؛‌ آیا به دانشکده پرستاری داده خواهد شد یا به بیمارستان‌ها و در آنجا برای آموزش  استفاده‌ خواهد شد.

عضوشورای عالی سازمان نظام پرستاری ادامه داد:‌ در این زمینه قانون گذار به طور دقیق مشخص نکرده که متولی این مسئله چه کسی است و به چه کسانی این مبلغ پرداخت می‌شود. همچنین در خصوص سهم چهار درصدی سایر کارکنان باید کمیته‌ای تشکیل شود و مشخص کنند که به کدام کارکنان این پرداختی انجام خواهد شد؛ این مسائل قطعا دچار تفسیر به رای خواهد و زمینه ساز یکسری اختلاف‌نظرها خواهد شد. 

وی خاطرنشان کرد: حتی مبلغی هم که اختصاص داده شده مبلغ خیلی قابل توجهی نیست،  کمتر از حداقل هایی بوده که ما انتظار داشتیم و امیدواریم که این پرداخت‌ها اصلاح شود.

وی همچنین نسبت به عملکرد سازمان‌های بیمه‌گر در قبال پرداخت تعرفه‌های پرستاری ابراز نگرانی کرد.

متعارفی درباره سایر مشکلات موجود در حوزه پرستاری بیان کرد:‌ یکی دیگر از مشکلاتی که باید به آن بپردازیم در رابطه با کیفیت پایین فارغ التحصیلان‌ پرستاری به خصوص در جاهایی است که هیئت علمی به تعداد کافی وجود ندارد؛ همچنین در موسسههای سلامت، به بهانه اینکه ماکمبود پرستار داریم با داشتن یک یا دو هیئت علمی، امر تربیت پرستاران را برعهده دارند که این باعث شده که فارغ التحصیلان پرستار ما واقعاً از لحاظ کیفیت و صلاحیت بالینی افت شدیدی داشته باشند.

وی با اشاره به معضل کمبود پرستاران اظهار کرد‌: سالهاست که درباره برخی از مشکلات پرستاری از جمله کمبود نیرو، صحبت می‌شود و همکاران ما از سختی و فشار کار و کمبود شدید نیروی پرستاری واقعا شاکی هستند و خواهان رسیدگی مسئولان به این کمبود شدید هستند.

عضوشورای عالی سازمان نظام پرستاری: با بیان این‌که حقوق پرستاران با توجه به شرایط اقتصادی موجود، ناکافی است، یادآور شد: مزایایی که به پرستاران داده می‌شود ناچیز است.

 

وی با بیان این که یکی از مشکلات عمده و کلان پرستاری در رابطه با جایگاه حوزه مدیریتی پرستاری است، بیان داشت:‌ مدیران و پرستاران ما تکلیفشان مشخص نیست؛ خیلی از مدیران و پرستاران ما حدود اختیاراتشان مشخص نیست و معلوم نیست که جایگاه یک مدیر پرستار دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها چیست؛ به نظر من باید دستورالعمل یکسانی برای دانشگاه‌ها ارسال و حدود اختیارات پرستاران و مدیران پرستاری مشخص شود.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: