1401/01/17١٢:٤٨

معاون پرستاری وزارت بهداشت:

تبدیل وضعیت نیروهای پرستاری و اخذ مجوزهای استخدامی در دست پیگیری است

تبدیل وضعیت نیروهای پرستاری و اخذ مجوزهای استخدامی در دست پیگیری است

معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: با رایزنی هایی که با سازمان های فراوزارتی انجام شده، دو موضوع در دست پیگیری است که یکی تبدیل وضعیت نیروهای پرستاری و دوم اخذ مجوزهای استخدامی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام پرستاری به نقل از وبدا، دکتر عباس عبادی، درخصوص اقدامات انجام شده و پیش روی معاونت پرستاری در سال جدید، گفت: با توجه به تصویب قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سال 86 و معطل ماندن این قانون در 14 سال گذشته، علیرغم تلاش های گروه های صنفی و حرفه ای پرستاری و حوزه سلامت، متاسفانه این موضوع سرعت بسیار کندی داشته و عملا اقدامی انجام نشده بود. 
 
وی افزود: با مجموعه اقداماتی در که در شش ماه گذشته در دولت سیزدهم انجام شد و با حمایت های مقامات عالی کشور از مقام معظم رهبری تا ریاست جمهوری و تاکید و تلاش وزیر بهداشت و حجم بالای همکاری درون وزارتخانه ای و همکاری با نهادهای صنفی، خوشبختانه این تلاش ها به ثمر نشست.
دکتر عبادی ادامه داد: با پیگیری هایی که وزیر بهداشت و معاون توسعه وزارت بهداشت داشتند، مقرر شد که اعتبار و بودجه قانون تعرفه گذاری در سال 1401 در بودجه عمومی کشور در بخش هزینه های عمومی تثبیت شود. 
 
وی افزود: از این پس، تعرفه خدمات پرستاری را به عنوان بخشی از نظام پرداخت حوزه سلامت به صورت عملی خواهیم داشت. مقدار مصوبه معادل پنج هزار میلیارد تومان است که این مبلغ علاوه بر مبالغ پرداختی قبلی از سهم های قبلی نظام پرداخت که معادل 1.6 دهم است، خواهد بود که خوشبختانه با مشورتی که با نهادهای مختلف تخصصی داشتیم آیین نامه بازتوزیع آن و همچنین زیر ساخت های مربوط به آی تی آن با متخصصین این حوزه در حال نهایی شدن است که به زودی آن را به شکل عملیاتی خواهیم داشت. البته تلاش بر این است که در سه ماهه پایانی سال 1400 هم بتوانیم جاری و ساری کنیم. 
 
وی گفت: تاکید وزیر بهداشت بر اولویت دادن به مطالبات پرسنلی و کارکنان نظام سلامت به خصوص پرستاران است. البته این مطالبات یک موضوع انباشته شده از قبل است. ما در دانشگاه های مختلف تاخیر در پرداخت از یک ماه تا 12 ماه هم داریم که این موضوع تا حدودی به اعتبارات هر دانشگاه و مدیریت منابع توسط روسای دانشگاه ها مربوط است. با این حال با دستور وزیر بهداشت، مقرر شد پرداخت ها در اولویت قرار گرفته و این فاصله به حداقل برسد. 
 
مشکل کمبود پرستاری یک موضوع جهانی است 
دکتر عبادی در بخش دیگری از سخنانش درخصوص تبدیل وضعیت و کمبود نیروی پرستاری، تصریح کرد: متاسفانه مشکل کمبود پرستاری یک موضوع جهانی است و در بسیاری از کشورها این کمبود گزارش می شود، در دوران کرونا نیز این مساله بارزتر شد. البته این مساله، یک موضوع مدیریتی است که بتوانیم منابع انسانی مان را به درستی مدیریت کنیم و قدرشناس باشیم، زیرا به هرحال اندوخته های دانشی مهارتی کشور لحاظ می شوند. 
 
وی بیان کرد: موضوعی که از سال 98 آغاز شده، مجوز استخدام 55 هزار نفر در حوزه سلامت بود که 40 درصد از این افراد پرستار بودند. تبدیل وضعیت نیروهای ایثارگر متخصص در حوزه سلامت بالغ بر60 تا 67 هزار نفر در سال گذشته انجام شد.
دکتر عبادی عنوان کرد: با رایزنی هایی که با سازمان های فراوزارتی انجام شده، دو موضوع در دست پیگیری است که یکی تبدیل وضعیت نیروهای پرستاری و دوم اخذ مجوزهای استخدامی است.
معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت: تبدیل وضعیت بیشتر به همکاران قراردادی، طرحی، شرکتی، با اولویت همکارانی که در دوران کرونا وفاداری خود را به مردم و نظام سلامت ثابت کردند، خواهد بود. امیدوارم به درک مشترکی با سازمان های فراوزارتی برسیم و سلامت مردم در اولویت باشد.
 
وی افزود: همچنان در بسیاری از بخش ها نیاز به همفکری با فعالین صنفی و انجمن های مردم نهاد داریم و امیدوارم به زودی اخبار خوش را به سمع و نظر همکارانمان برسانیم.  
تلاش برای توسعه مراکز مراقبت در منزل و مراکز الکترونیکی مراقبت 
وی گفت: موضوع دیگر، استفاده از ظرفیت های دانشی و مهارتی پرستاران نه فقط در حوزه بیمارستانی، بلکه در سطح جامعه است. 
دکتر عبادی افزود: توسعه مراکز مراقبت در منزل و مراکز الکترونیکی مراقبت نیز جزو برنامه های وزارت بهداشت و معاونت پرستاری است و امیدواریم بتوانیم در حجم وسیع خدمات سلامت را به صورت الکترونیک مهیا کنیم که این امر نیز از زمینه های توسعه حرفه ای است و می تواند زمینه کارآفرینی هم مهیا کند. 
 
وی ادامه داد: یکی دیگر از دستاوردهایی که در پایان سال گذشته داشتیم، سازماندهی موضوع آنکالی همکاران پرستار بود. آیین نامه آنکالی با هدف سازماندهی و تامین حقوق همکاران حوزه پرستاری به تمام دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ شد.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: