1401/08/11١٧:٠٩

نایب رئیس دوم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس:

ضرورت استخدام پرستار در سال آینده

ضرورت استخدام پرستار در سال آینده

نایب رئیس دوم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: تامین نیرو در حوزه نظام سلامت به ویژه کادر پرستاری یک ضرورت است، زیرا با توجه به 17 هزار پرستار بازنشسته و افزایش 10 هزاری تخت‌های بیمارستانی همچنین کمبود نیروی پرستاری ،نیاز است، مجوز استخدام در سال آینده داده شود.

سید محمّد پاک مهر نایب رئیس دوم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در هفدهمین نشست شورای عالی نظام پرستاری افزود: در سال 1399و 1400 حدود هفده هزار پرستار، بازنشسته شده است و 10هزار تخت بیمارستانی نیز به تخت‌های موجود اضافه شد. همچنین وضعیت استاندارد کادر پرستاری ما به تخت هشت دهم یا نه دهم در کشور است و حداقل استانداردی که ما باید تامین کنیم، یک و هفت دهم است، با توجه به 10 هزار تختی که افزایش پیدا کرده و هفده هزار پرستاری که بازنشسته شده‌اند ما 45 درصد کمبود کادر پرستاری نسبت به وضع موجود داریم.
 
وی ادامه داد: در حال حاضر نیاز است برای سال 1402 از سازمان امور استخدامی و برنامه و بودجه کشور، مجوز حداقل استخدام 50 هزار پرستار را پیگیر شویم. زیرا تامین نیرو در حوزه نظام سلامت به ویژه کادر پرستاری یک ضرورت است، زیرا باتوجه به 17 هزار پرستار بازنشسته و افزایش 10 هزاری تخت‌های بیمارستانی و همچنین کمبود نیروی پرستار، نیاز است، مجوز استخدادم در سال آینده داده شود. 
 
پاک مهر درباره اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری گفت:  تعرفه گذاری خدمات پرستاری یکی از خواسته‌های اصلی ما است که در ابتدا برای اجرای این قانون مانع‌های زیادی وجود داشت. برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری پنج هزار میلیارد تومان ردیف بودجه تعریف کرده‌ایم. اگر این ردیف بودجه برای قانون تعرفه گذاری در نظر گرفته نمی‌شد، اکنون دچار مشکل می شدیم. 
 
پاک مهر ادامه داد: نامه‌ای را برای تامین بودجه اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری به رییس‌جمهور ارائه داده‌ایم و خواسته اکید کمیسیون بهداشت و درمان از رئیس جمهور این بود که پنج هزار میلیارد، برای عملیاتی شدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در نظر بگیرد.
 
وی گفت: در بحث اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری با تمام تلاش وظیفه خودم را به عنوان یک نمایده انجام داده‌ام، زیرا کمک به پرستار کمک به نظام سلامت جامعه است و ما وظیفه داریم ایجاد نشاط و انگیزه را برای کادر درمان گسترش دهیم. 
 
 نایب رئیس دوم کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بیان کرد: قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در سال 1386 مصوب شده است و بیش از 15 سال  از اجرای آن می‌گذرد که این قانون برای برخی از حوزه‌های درمان اجرایی شده است، اما برای پرستاران که جزو خواسته‌های به حق آنها می‌باشد بلاتکلیف مانده بود، پس ضرورت دارد تا برای جامعه پرستاری نیز اجرا شود. 
 
وی افزود: وزارت بهداشت و درمان برای اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری مانع ایجاد نمی‌کند، بلکه مصمم برای اجرای این قانون است و قطعا، قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در فاصله زمانی کوتاه اجرا می‌شود. همچنین دفاع از حق و گرفتن حق به جا است و در این موضوع اصلا شکی نداریم؛ اما لازم است برای تسریع شدن برخی از اقدامات ملاحظاتی را انجام دهیم. 
 
پاک مهر بیان کرد: اکنون بحث مهاجرت کادر درمان اهم از پزشک و پرستار مهم است و شرایط ایجاد می کند که قانون تعرفه گذاری پرستاری اجرا شود تا هم انگیزه‌ای برای پرستاران باشد و هم اینکه ما بتوانیم بر روی خواسته‌های دیگر کادر درمان اقدام موثر انجام دهیم. این اجرایی شدن مطالبات پس از دیگری به معنای آن نیست که ما مطالبات دیگر را نادیده بگیریم بلکه تمام موارد دارای الویت است.


 
نسخه چاپي

 

برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید: